Hírek
A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság “A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról” elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.
Hírek
A 40 évvel ezelőtti mérésekhez képest a talajélet a 40 %-ára csökkent. Kiéheztettük talajainkat és szennyeztük a légkört. Nem pusztán a hozam és a profit, vagy az EU támogatása a tét. Meg kell védeni hazánk földjeit utódainknak!
Hírek
A 2023. március 11-én délután az M1-es autópályán történt tömegbalesetért az Orbán Kormány, az Agrárkamara (NAK), és a Herceghalom környéki nagygazdák a felelősek! A baleset egy környezeti és természeti katasztrófa – a defláció eredménye. De mi vezetett ehhez a katasztrófához?
Hírek
A sauropodák tömegét megközelítő mezőgazdasági járművek túllépik a talajműködés biztonságos mechanikai határait. Egyre sokoldalúbbak, viszont egyre nagyobbak a mezőgazdasági gépek, ez pedig veszélyezteti a termőföldek hosszú távú hozamát – figyelmeztetnek svéd kutatók.
Hírek
A tegnapi környezetvédelmi világnapon a Conscious Planet Save Soil Mozgalom világszerte fényfestéssel hívta fel a figyelmet a talajvédelemre. Az akcióban többek között a Save Soil színeibe “öltözött” a Niagara-vízesés, a genfi Jet D’eau, a Montreali Olimpiai Stadion, a siennai Piazza del Campo és a pozsonyi vár, nálunk a Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal homlokzata.
Hírek
December 5 a Talaj világnapja. Dr. Berényi Üveges Judit az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet talajvédelmi kutatásokat vezető munkatársa foglalta össze, hogy mit tehetünk gazdálkodóként, hobbitermesztőként, vagy éppen vásárlóként talajaink egészségének visszaállítása és megőrzése érdekében.
Hírek
Ha továbbra is a megszokott módon folytatódik a mezőgazdasági termelés, a termőföld elsivatagosodásához vezethet a régiónkban is. Ezt jelzi előre, hogy a Föld talajainak már csak töredéke termőképes. – amiért nem csak a klímaváltozás felel, a tápanyagot és az élőhelyet biztosító talaj leromlását az emberiség okozza. Mit lehet tenni ennek elkerüléséért?
Programok
A konferencián a talaj fenntartható mezőgazdasági használata témájában közvetlenül és közvetve érintett szereplőkkel szeretnénk elemezni a jelenlegi helyzetet és felvázolni a jövő várható tendenciáit.
Hírek
A jó minőségű talaj nem csupán az élelmiszer-termelés szempontjából kulcsfontosságú. Fontos szerepe van az éghajlat szabályozásában, a vidéki lakosság megélhetésében és a biodiverzitás fenntartásában is. Európában ugyanakkor mintegy 12 millió hektárnyi területet érint a talaj minőségének romlása.
Hírek
Sivatagosodnak a talajok, 2050-re a világ termőtalajainak 90 %-a lesz érintett. 2050-re a szűkös talajerőforrásokból eredő problémák akár 700 millió embert is arra kényszeríthetnek, hogy elhagyják lakóhelyüket.