Sörnyitó formájú oszlopfőkkel védik a madarakat Dél-Baranyában

2023. július 4.

Hírek

A 6 km-nyi új vezetékszakasz egyszerre támogatja a szolgáltatási színvonal növelését és a természetvédelmi célokat. Ölyvek, vércsék, gólyák és más madárfajok mindennapjait teszi biztonságosabbá az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt.132 milliós madárbarát fejlesztése.

Eltűnnek a villanyoszlopok Mosonmagyaróvár környékén a túzokok védelmében

2022. november 27.

Hírek

Mosonszolnok és Újrónafő térségében több mint 7 km-en viszi föld alá középfeszültségű hálózatát az E.ON Hungária Csoport, hogy az itt fészkelő, védett túzokokat és más nagytestű madarakat megóvja, és a szabad vonulásukat szolgálja. A Fertő-Hanság Nemzeti Park területén Rajkánál már elkészült egy további, 3,5 kilométeres, a túzokpopuláció megóvása szempontjából fontos szakasz földkábelesítése.

Mit keres egy hegyvidéki bagoly a Duna mentén?

2021. november 12.

Hírek

Áramütést szenvedett uráli bagoly (Strix uraliensis) került kézre Baja mellett 2021. november 6-án, amely a faj első bizonyított megjelenése Bács-Kiskun megyében. A sérült madarat egy középfeszültségű vezetékszakasz közelében találta egy helyi vadász röpképtelenül, ám viszonylag jó kondícióban.

Szabadon a ködben megsérült darvak

2017. november 30.

Hírek

A szegedi Fehér-tó környékén pár napja több daru is megsérült, illetve elpusztult, mert a sűrű ködben légvezetékekkel, épületekkel ütköztek. Néhányuknak azért szerencséje volt, őket most engedték szabadon a Szegedi Vadasparkból.

Darupusztulás a Fehér-tónál

2017. november 26.

Hírek

Gyönyörű hím darumadár volt. Talán az orosz sztyeppékről, talán Lappföldről vagy a lengyel erdőkből indult útnak. A visszatérés reményében tette, vállalva a hosszú vándorút minden veszélyét. Őt és több tucat társát a mai sűrű ködben szem elől tévesztette az őrangyala. Hajnalban a Fehér-tónál végleg elhagyta a szerencséje. Légvezetéknek repült.

3 napig Kecskemét a szalakótavédelem nemzetközi fővárosa

2017. január 20.

Hírek

A hosszútávon vonuló madarakra – mint amilyen a gyönyörű kék madarunk, a szalakóta is – rengeteg veszély leselkedik vándorútjuk során. Ezért ezeket a fajokat nem elég csak a költőhelyükön védeni, nemzetközi összefogásra van szükség, és speciális fajvédelmi terveket kell készíteni.

Nemzetközi összefogás a madarak védelmében

2016. november 11.

Hírek

A középfeszültségű oszlopok jelentős része a világ számos országában életveszélyes a madarakra nézve, mivel a kereszttartóra beülve és a vezetéket érintve könnyen áramütést szenvednek. A nagyfeszültségű vezetékek pedig az ütközések miatt jelentenek kockázatot. Utóbbiak ugyanakkor kiváló fészkelési lehetőséget is kínálhatnak egyes madárfajok számára, amennyiben mesterséges fészkek kerülnek rá.

A vércse valóságshow váci nyertese

2011. július 2.

Hírek

A varjak és a hollók, után a MAVIR nagyfeszültségű oszlopaira felhelyezett költőládákba fészkeltek a kerecsensólymok és a vörös vércsék is. A vércsék megfigyeléséért nyert nemzetközi természettudományi szaktárgyi versenyt egy váci diáklány.