Vizes élőhelyeink állapotának javítása

2024. július 27.

blog

2024 július 1-én Magyarország átvette az EU Elnökségi szerepet Belgiumtól, amivel párhuzamosan több civil szervezettel közösen a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége elindította a Civil EU Elnökségi programot, amire azért volt szükség, mert egyrészt tartottunk attól, hogy a civil szervezetek véleménye nem kap elegendő figyelmet a magyar elnökség ideje alatt, másrészt a hivatalos elnökségi… Tovább »

A pocsolyatérkép legendája

2024. május 7.

blog

A hazai természetvédők egyik gyakran hivatkozott dokumentuma a pocsolyatérképként emlegetett ábra. Legyen az a klímaváltozás miatt aggódó laikus vagy vízgazdálkodással foglalkozó profi kutató, nem megkerülhető ez a térkép. Toposzként kíséri végig a vízzel és a klímaváltozással kapcsolatos vitákat és hangos megnyilvánulásokat.

Bölcs vízgazdálkodás a Dráva mentén

2024. március 21.

Hírek

Az ártereinkkel való együttélés, folyóink ismerete és az ártér nyújtotta lehetőségek feltárása a helyi gazdálkodás és fennmaradás záloga. A közel 6 éven át a WWF Magyarország vezetésével zajló WiseDrava LIFE projekt horvátországi és magyar partnerek együttműködése révén valósított meg élőhely-helyreállításokat Dráva menti mintaterületeken, amivel egyre súlyosbodó problémákat sikerült hatékonyan kezelni.

Tekintélyes kiterjedésű vízborítás várja a madarakat a Kis-Sárréten

2024. február 2.

Hírek

Mint közismert, február 2-a, a Vizes Élőhelyek Világnapja. 1971-ben, ezen a napon írták alá a Ramsari Egyezményt, mely a vizes élőhelyek és a madárvilág védelméről szól. A Körös-Maros Nemzeti Park Kis-Sárrét részterületét járva, néhány helyen már a közútról is jól látszik, hogy egyre nagyobb kiterjedésű vízállások találhatók a tájban.

A leghatékonyabb aszályvédelem a vizes élőhelyek visszaállítása

2024. február 1.

Hírek

Az intenzív mezőgazdasági művelés következtében kialakuló talajszerkezeti változások miatt a nyári hőhullámok során kevés a felszín közeli légrétegek páratartalma, így a hidegfrontok a szokásos zivatarok és csapadék nélkül robognak át az Alföldön. Az ELTE kutatói összefoglalták, mitől volt annyira nehéz 2022 nyara az ország keleti részén, és javaslatot is tettek a megoldásra.

Rendkívüli évet zárt a hazai természetvédelem

2023. december 30.

Hírek

Hazánkban az elmúlt 13 évben eddig soha nem látott volumenben valósultak meg természetvédelmi beruházások, hiszen a 10 nemzeti parkunk 1240 munkatársával 90 milliárd forint összértékben hajtott végre fejlesztéseket, amellyel 300 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota – jelentette ki Nagy István agrárminiszter.