Egy új tanulmány szerint a klímaváltozás komoly veszélyt jelenthet a tengeri táplálékláncra Ausztrália déli partjainál.
Az ausztrál tudományos és ipari kutatószervezet (CSIRO) szerint az elmúlt 30 évben a hidegebb vizet kedvelő, a helyi ökoszisztémában fontos szerepet betöltő planktonpopuláció 300 kilométerrel délebbre húzódott. A helyüket más, a melegebb vizet kedvelő planktonok vették át.
A tanulmány vezető szerzője, Anthony Richardson azt mondta, hogy a planktonok vándorlása hatással lehet a tengeri madarak, halak étrendjére és táplálkozási szokásaira is, mivel a melegvízi planktonok kisebbek, és néhány hal, tengeri madár és emlős egyszerűen nem szereti őket – írja az MTI.
A fiatal halaknak a hidegvízi planktonok jelentik a legfontosabb táplálékot, viszont a klímaváltozás hatására délebbre vonuló trópusi planktonok már nem kedveznek a halak szaporodásának. Richardson arról is beszélt, hogy a planktonok vizsgálata létfontosságú ahhoz, hogy megértsük, milyen hatást gyakorol a klímaváltozás a tengeri életre, és közvetve az emberre. A planktonok ugyanis nemcsak a tengeri táplálékláncban töltenek be központi szerepet, de tőlük ered az emberek által belélegzett oxigén fele is. A legfontosabb eredményünk, hogy a planktonok, amik igazán fontosak az emberek szempontjából, komoly változáson mennek keresztül a klímaváltozás miatt. – mondta Richardson.