Hirdetés
Forrás: hvg.hu

Indiában épül a világ legnagyobb olyan parkja, ahol többféle megújuló energiaforrás segítségével generálnak áramot. A zöldenergiafarmot már beüzemelték, a teljes kapacitás évek alatt áll fel.

Indiában található a világ legnagyobb zöldenergia-farmja, a Khavda. Az ország nyugati részén, Gudzsarát államban található napelemes park becsült csúcskapacitása meghaladja a 30 GW-ot. A projekt első szakaszában az üzemeltető Adani Green Energy ebből mintegy 1000 MW mennyiségű napenergia-kapacitást kapcsolt be. A teljes rendszer várhatóan 2029-re áll fel – írja a Interesting Engineering.

Khavda, az 538 négyzetkilométeres napelempark területe ötször nagyobb mint Párizs. (lásd nyitókép)

A beruházással nemcsak a fosszilis energiahordozók felhasználása mérséklődik, hanem becslések szerint 15 200 új munkahely is létrejön.  A választás nem véletlenül Gudzsarát állam területére esett, az építkezés helyén ugyanis 2060 kWh/m2-es napsugárzással, valamint 8 m/s-os szélsebességgel lehet számolni. Ennek köszönhetően itt épülhet meg India legnagyobb szárazföldi szélturbina-generátora, ami 5,2 MW-os kapacitással bír majd.

A panelek bifaciális, avagy kétoldalú napelemek, vagyis mindkét oldalukkal képesek áramot termelni. Emellett mozgatni is lehet őket, így képesek lekövetni a Nap mozgását. Az egységekről vízmentesen, robotok segítségével takarítják majd le a rárakódott port.

A cégnél úgy számolnak, ha a park teljes kapacitással üzemel majd, az 16,1 millió háztartást láthat el elektromos árammal. Ami pedig szintén nem mellékes: 58 millió tonnával kevesebb szén-dioxid kerülhet így a légkörbe, ami pedig 2761 millió fa szén-dioxid megkötési kapacitásának felel meg. De számolhatunk úgy is, hogy 60 300 tonnával kevesebb szenet kell elégetni, vagy, hogy 12,6 millió autóval kevesebb van az utakon.

A rekorder park megépítése nem meglepetés: a Nemzetközi Energia Ügynökség jelentése szerint 2026-ig a megújuló energiaforrással kapcsolatos globális kapacitásbővítés több mint fele indiai eredetű lesz. Az ország a tervek szerint 2030-ra a teljes villamosenergia-szükségletének 40 százalékát akarja ilyen forrásból fedezni.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás