Hirdetés

Orbán Viktor is elbizonytalanodott, hogy ebben a formában van-e szükség a múzeumi negyed megvalósítására. Az EU egy centet sem ad a kormány víziójára, a budai Vár felújításával együtt pedig a Városliget átszabása alaposan megterhelné a központi költségvetést. A Múzeum-Liget sorsa egy májusi kormányülésén dőlhet el. A kormány szerint megvan a pénz.

Repedések mutatkoznak a kormány nagy álmában, a Liget projektben annak ellenére is, hogy a felelős miniszteri biztos, Baán László folyamatosan bátorítást kap legfelsőbb kormányzati szintekről – írta a mai FigyelőA lap értesülése szerint a kabinet májusi ülésén dől el, hogy eredeti tartalommal valósul-e meg a gigaberuházás. A döntés elsősorban pénzügyi. Miután kiderült, hogy az EU egyetlen eurócentet sem ad a megvalósítására, az egészet a központi költségvetésből kell finanszírozni. Ennek ütemtervét, a megvalósítás szakaszaihoz rendelt pénzeket és feladatokat véglegesítik.  A Múzeum-Liget 158 milliárd forintba kerül, amelyet 2018 márciusáig kell/lene biztosítani.

"A projekt léket kapott, maga a miniszterelnök sincs meggyőződve arról, hogy úgy és akkora költségvetéssel van szükség rá, ahogyan a törvény és a kormányhatározat tartalmazza" – fogalmazott a lap egyik névtelenséget kérő minisztériumi forrása.  A Figyelő információi szerint Orbán Viktort elsősorban nem a szakmapolitikai érvek gondolkoztatták el, hanem az, hogy a Ligettel párhuzamosan zajlik a budai Vár felújítása, ami ugyancsak százmilliárdos tétel. Első körben. A Vár és környezetének megújítása, a város vérkeringésébe kapcsolása húszéves program, és több százmilliárd forintot igényel. "Egyszerre két ilyen volumenű beruházást nem bír el a büdzsé, valamelyiket takarékra kell állítani" – ezt az érvet említették a hetilapnak.  Baán László stábja ugyanakkor arról tájékoztatta a lapot, hogy ez csak egy partizánakció, és kormányszinten nincs változás az elképzelésekben.

Pusztuló belvárosi épületekbe helyezné a múzeumokat egy másik terv

Az alternatíva a Zoboki Gábor által fémjelzett koncepció. Az építész azzal, hogy a Városligetre kiírt pályázaton az új Nemzeti Galériát csapatával a Várba tervezte, kizárta magát a pályázatról. Ám elképzelése lavinát indított el. Zoboki, aki a Müpát is tervezte, az építészeti örökségre alapozna, a turisták által már ismert útvonalon pusztuló vagy alulhasznosított belvárosi műemléképületekben helyezné el a múzeumokat. Ezzel kiengedte a szellemet a palackból, amit tavaly, a Múzeum-liget megvalósításáról szóló törvénnyel a parlament bezárt.

A projektet kezdetektől óriási szakmai és politikai viták övezik, ezek máig nem csillapodtak. Múlt héten Zugló önkormányzata ökológiai, környezetvédelmi megfontolásból elutasította az öt új múzeum megépítését. Ezzel szemben a fideszes vezetésű VIII. kerület tárt karokkal fogadná a beruházást, odaadnák a Józsefvárosi pályaudvart- írta ma a hvg.hu.

És jön egy frissítés:

A kormány gyorsan reagált a Figyelő értesülésére, Papcsák Ferenc az MTI-nek azt mondta: harmincmilliárd forint szerepel a 2016-es költségvetés tervezetében a Városliget projekt megvalósítására és a források a következő évekre is rendelkezésre állnak.

 

Mindent a maga helyén!

Mindent a maga helyén!

Budapest harmonikus és fenntartható fejlesztése megköveteli, hogy az egyedi tervek és kiemelt beruházások illeszkedjenek a főváros elfogadott hosszú távú fejlesztési koncepciójához. A „Múzeumliget” projekt ezzel ellentétes.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás