A Levegő Munkacsoport szerint zűrzavart, elhúzódó beruházásokat, növekvő költségeket és környezeti károkat eredményezhet az a törvényjavaslat, amely jelentősen csökkentené az ügyintézési határidőket a környezetvédelmi szerveknél.
Pintér Sándor belügyminiszter múlt héten nyújtotta be az Országgyűlésnek a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről szóló törvény módosítására vonatkozó javaslatát. E szerint kiemelt jelentőségű ügyben a kérelmet soron kívül kell elbírálniuk a környezetvédelmi szerveknek, és az ügyintézési határidő legfeljebb két hónap lehet.
A Levegő Munkacsoport a belügyminiszternek írt levelet az ügyben, mert úgy vélik, a megrövidített határidők miatt az egyébként is "drasztikus létszámleépítéssel sújtott" szervek nem tudják majd érdemben megvizsgálni a beruházások környezeti hatásait.
"Csalódást keltő, hogy az eljárások hatékonyabbá tételét a jelenlegi kormányzat is kizárólag az alapos hatósági munka feltételeinek lerontásával tervezi elérni, folytatva az előző kormányok hibás, szakmaiatlan politikáját" – hangsúlyozza a zöld szervezet.
Álláspontjuk szerint a módosítás elfogadásával gyakorlatilag megszűnne az érintett lakosság lehetősége a beruházás véleményezésére. Ez esetenként komoly konfliktusokhoz vezethet a beruházás kivitelezése és az elkészült létesítmény működése során, és a beruházó számára is hátrányos lehet a társadalmi vita elmaradása – írják.
A Levegő Munkacsoport szerint téves az az állítás, hogy az alapos hatósági munka, a környezetvédelmi aggályok, a civil szervezetek és a lakosság miatt szenvednek késedelmet a beruházások. A hatósági engedélyezési folyamat megindítását megelőző előkészítés akár több évig is eltarthat, így a beruházás teljes időtartama az engedélyezési folyamat irreálisan röviddé válása ellenére sem változik érdemben – vélekednek. A szervezet hozzáfűzi, hogy az engedélyezési folyamatok gyorsítására a jelenlegi szabályozás mellett is van lehetőség.
"Ha ezt a törvénymódosítást az Országgyűlés elfogadja, csak nőni fog a beruházások bizonytalansága, következményeinek felmérhetetlensége és a korrupció, hiszen ha eleve kevés az idő a körültekintő engedélyezési folyamatra, akkor előtérbe kerül az egyedi mérlegelés, a szubjektív megítélés. Ezért a nemzet, a gazdaság és környezetvédelem érdekei egyaránt a törvényjavaslat visszavonását kívánják meg" – idézi a közlemény Lukács Andrást, a Levegő Munkacsoport elnökét.
Kapcsolódó anyagok: