Hirdetés

Új állatfajjal, császárbajszú tamarinnal gazdagodott a Schönbrunni Állatkert gyűjteménye. A nagybajuszú majmocskák egy tévedésnek köszönhetően kapták nevüket.

A Schönbrunni Állatkert új szerzeményei a lengyelországi Plockból illetve a dániai Odenseeből származnak, és jelenleg a Dél-Amerika Házban láthatók. Tavasszal azonban új helyre költöznek, ők lesznek ugyanis a teljes felújításon áteső, áprilisban újranyíló Majomház első lakói.

A Dél-Amerika trópusi esőerdőiben őshonos majmocskát 1907-ben fedezték fel, nevét II. Vilmos német császárról kapta, aki szintén hatalmas fehér bajuszt viselt. Igaz, a császári bajusz felfelé, a tamariné pedig lefelé kunkorodik, de a preparátorok ezt nem tudták, így az első példányok kitömésekor – az akkori divatnak megfelelően – felfelé pödörték a kis állatok bajuszát. A tévedésre néhány év múlva jöttek csak rá, amikor már élő példányokat is láttak, a karmosmajmokhoz tartozó állaton azonban rajta ragadt a császárbajszú tamarin név.

A mindössze 450 gramm körüli tamarinok elsősorban gyümölcsöket és fák nedveit fogyasztják, de fehérjeszükségletüket szívesen fedezik rovarokból, madártojásokból és apró gerincesekből – például gyíkokból vagy békákból. Noha nem számítanak veszélyeztetett fajnak, nagy problémát jelent természetes élőhelyük folyamatos zsugorodása. A bécsi állatkert is részt vesz a faj fennmaradását szolgáló európai tenyészprogramban.

A budapesti állatkertbe tavaly tavasszal érkeztek a faj első példányai, őket a Pálmaház egyik oldalszárnyában láthatja a nagyközönség.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás