A kenyai elnök utasítására 100 tonna elefántagyarat égettek el nemrég. Ez azonban nem feltétlenül javít a helyzeten. Az volt a cél, hogy felhívják a figyelmet arra, hogy évente számos elefántot megölnek az orvvadászok az agyaruk miatt. 11 hatalmas kupacba gyűjtötték össze a kb. 6000 elefánttól származó agyarakat. Ez az elégetett mennyiség hétszer akkora volt, mint az ezelőtti legnagyobb. Az agyarak mellett “elefántcsontból”készült tárgyakat is elégettek, melyeket a kenyai hatóságok kobozták el, s a fekete piaci értékük nagyjából 105 millió dollár.
Az égetés egy nemzeti parkban történt, s Uhuru Kenyatta kenyai elnök és több afrikai vezető és külföldi képviselő is részt vett rajta. Kenyatta az elefántcsont-kereskedelem betiltását követelte azért, hogy a kontinensen élő elefántos megmeneküljenek. Ezt a tervet több csoport is támogatta.
„Kijelentem a kenyaiak nevében, hogy számunkra az elefántcsont értéktelen akkor, ha nem az élő állatokon van. Ezzel azt üzenjük, hogy az elefántcsont-kereskedelmet be kell szüntetni és az elefántokat meg kell védeni. Bízom benne, hogy a világ többi országa is csatlakozni fog hozzánk, és véget vetünk az elefántok kiirtásának és megőrizzük őket" – mondta Kenyatta.
A Figyelő Online szerint az eseményt azért szervezték, hogy rávilágítsanak arra, hogy a vadon élő elefántok száma egyre csökken. Minden évben több mint 30 ezer elefántot ölnek meg az agyaráért. Kenyatta a szeptemberi, Dél-Afrikában megrendezendő vadvilágról szóló találkozón javasolni fogja az elefántcsont-kereskedelem betiltását.
„Nem biztos az elefántok és az orrszarvúak jövője addig, amíg ilyen nagy a kereslet a termékek iránt" – folytatta.
A kenyai állatvilággal foglalkozó szervezet vezetője, Kitili Mbathi így nyilatkozott a BBC-nek: „Az volt az esemény fő célja, hogy megmutassuk a világnak, hogy meg szeretnénk védeni az elefántokat. Így fejeztük ki, hogy nem hiszünk abban, hogy az elefántcsontnak ekkora jelentőséget kéne tulajdonítani".
Ennek ellenére nagyon sokan nem örültek az elefántagyarak elégetésének. A környezet gazdaságtannal foglalkozó szakértő, Mike Norton-Griffiths ezt mondta: „Nagyon aggódom, szerintem a kenyaiak kicsit meggondolatlanok voltak. Az a fő probléma, hogy hatalmas mennyiségű elefántcsontot – a jelenlegi készletek öt százalékát – elégették. Ha egy ilyen piacon elégetik a készletek ekkora részét, utána valaminek történnie kell. A kereskedők azt fogják látni, hogy öt százalékkal kevesebb a számukra elérhető elefántcsont. Azt fogják gondolni, hogy ezt a készletet már sosem kapják vissza, ezért több elefántot mészárolnak le". Úgy tűnik, hogy nemzetközi összefogásra van szükség, ha tényleg véget szeretnének vetni az elefántcsont-kereskedelemnek – írta a Figyelő Online
Zsákutcás elefántvédelmi tanácskozás
Nem sikerült megegyezniük október elején a veszélyeztetett fajok nemzetközi kereskedelmét szabályozó ENSZ-egyezmény (CITES) tagállamainak, így valamelyest szigorodnak ugyan az elefántokat védő intézkedések, de nem sokkal.
Az orvvadászat ellen tiltakozásként hatalmas mennyiségű, a feketepiacon akár 150 millió dollárt is érő elefántcsontot égettek el Kenyában április végén.
Rács mögött a kínai elefántcsont-királynő
Egy kínai nő 10 év alatt legalább 706 elefántagyart csempészett Kelet-Afrikából Kínába. A hatóságok szerint az elefántcsont értéke 2,5 millió dollár. Tanzániában az elefántállomány a harmadára csökkent 10 év alatt az illegális vadászat és elefántcsont-kereskedelem miatt.