Néhány évvel ezelőttig a hagyományos wolfram izzókat főleg lakásokban használták. Napjainkban már inkább olyan megoldásokhoz nyúlunk, amelyek megfelelő világítást biztosítanak, egyben energiatakarékosak is. Az ilyen termékek nagy választéka gyakran megnehezíti a döntést. Ha nem tudod pontosan, milyen típusú izzót válassz, ez a cikk biztosan segít!
Hagyományos izzó, halogén, esetleg LED?
Jelenleg a világítástechnikai termékeket kínáló üzletekben számos lámpatest közül válogathatunk, és mindegyik rendelkezik olyan jellemzőkkel, amelyek megkülönböztetik őket a többitől. A hagyományos wolfram izzók olcsók és meleg fehér fényt adnak, de élettartamuk rövid a jelenleg használatos többi fényforráshoz képest, emellett sok áramot fogyasztanak. A megtakarításra vágyók választhatják a fénycsöveket. Előnyük a hosszú élettartam, az alacsony energiafelhasználás és a különböző színhőmérsékletű termékek szélesebb választéka. Ezen prioritások ellenére fáraszthatják a szemet, sokáig tart, mire felmelegszenek, erejük idővel gyengül. Fontos az is, hogy a higanytartalom miatt élettartamuk végén megfelelően ártalmatlanítani kell őket. Az energiahatékonyság szempontjából a LED izzó a legjobb választás. Ütésálló, nem tartalmaz káros anyagokat. Hosszú működési intervallummal bír, és különböző színek kibocsátására képes.
Az izzó menetének típusa és teljesítménye
Amikor világítástechnikai termékeket árusító boltba megyünk vásárolni, mindenekelőtt ellenőrizzük, hogy milyen típusú menet illik a lámpatesthez. A legtöbb háztartás becsavarható E27-es normál menettel vagy kisebb E14-es foglalattal rendelkező izzókat használ asztali lámpákban vagy kis csillárokban. A piacon kaphatók csatlakozóra szerelt fényforrások is, de ezeket általában díszletvilágításban alkalmazzák, ritkábban a lakásokban. Természetesen nem csak a foglalat típusát kell szem előtt tartani vásárláskor. A lámpatest által kibocsátott fény mennyisége is fontos. Hagyományos izzó kiválasztásakor a wattban kifejezett teljesítmény vezérel, a LED lámpáknál pedig a lumenben megadott fényáramot kell figyelembe venni. Úgy tartják, hogy a helyiség minden négyzetméterére 200 lumen kell jusson, így például egy 12 négyzetméteres nappaliba 2400 lumenes világítást kell beépíteni. A könnyebbé tétel érdekében a LED-es világítással ellátott csomagolás az adott terméknek megfelelő izzók teljesítményét mutatja. Például egy 60 wattos izzót helyettesítő LED-nek 806 lumen fényáramot kell kibocsátania, és egy 100 wattos izzót helyettesítő LED-nek 1055 lument. A fényáramra figyelve tudatosan kezelhetjük, hogy megfelelő mennyiségű fényt biztosíthassunk magunknak.
Meleg, hideg…
A wolfram izzók meleg fehér fényt adnak, míg a fluoreszkáló izzók hideg árnyalatú fényt is kibocsátanak. A LED lámpák esetében is nagy a választék, mert az ilyen típusú fényforrások hideg, meleg vagy semleges színhőmérsékletű fényt tudnak szolgáltatni. A gyártók kínálatában olyan lámpatestek is szerepelnek, amelyek a fehér fény árnyalatának az aktuális igényekhez igazításával szabadon vezérelhetők. Az izzók kiválasztásakor érdemes tudni, hogy a meleg fény kedvez a megnyugvásnak és a kikapcsolódásnak, ezért célszerű olyan helyre szerelni, amit pihenésre használunk, például nappaliba vagy hálószobába. A hűvös fény serkenti a cselekvést és megkönnyíti a koncentrációt, ezért olyan helyiségekbe ajánljuk, ahol dolgozunk – így kiváló választás lesz irodába vagy konyhai munkalapok megvilágítására.