Egy írországi rend felfedte terveit, miszerint egy hatalmas vörösfenyő erdőt szeretne telepíteni. A kezdeményezés egyfajta testamentumként funkcionál, mely Írország örökségének megőrzésén túl, a globális felmelegedés elleni kötelezettségvállalás betartásaként is szolgál.
Az ötlet, „Giant Grove” élén Rosse hetedik grófja, Brendan Parsons és a Crann nevű környezetvédelmi szervezet áll, mely a fák, sövények és erdők megőrzését hirdeti Írország egész területén. A gróf az Offlayben található Birr Castle Gardensben kijelölt területen 2000 vörösfenyő elhelyezését biztosította, mellyel Kalifornián kívül a legnagyobb erdőt hozta létre. Ráadásul a fák visszatérése történelmi jelentőségű. Ezek a fák a múltban még bőségesen jelen voltak Írországban, azonban kiirtották őket az utolsó jégkorszakot követően.
Rosse kifejtette: „Az unokáinknak és az ő unokáiknak Birrben, Írországban és a világon hasznuk származik majd a mostani csodálatos erdőből. Ezek lesznek Írország legnagyobb fái. Azoknak a szponzoroknak, akik velünk most belevágnak ebbe a projektbe, lehetőségük adódik arra, hogy személyesen hatni tudjanak Írország, valamint a világ környezetére, annak biodiverzitásának megőrzésére.”
A projekt, a rend és egyéb csoportok támogatását élvezi, célja azonban a közfinanszírozás elérése. Az emberek egyénileg is képesek lesznek arra, hogy támogassanak egy adott területet, a hatalmas vörösfenyő ültetvényen belül, biztosítva ezzel a vörösfenyők jövőbeli túlélését. Az ecowatch.com szerint az elképzelés nemcsak arra épül, hogy visszaállítsák Írország elveszett örökségét. Giants Grove segíteni igyekszik a vörösfenyők fennmaradásában, illetve az egyéb egyedülálló ökoszisztémák biztosításában.
A fák a klímaváltozás hatásai miatt jelentős terhelésnek vannak kitéve. Az egyre növekvő hőmérséklet, valamint a parti köd hiánya miatt a kaliforniai ültetvény egészségileg jelentős mértékben károsodott. Egyéb bolygatások, mint a földtisztítás és a további emberi beavatkozások hatására a fák egészségügyi állapota a korábbi becsléseknél nagyobb arányban romlik. Ami még ennél is ijesztőbb, hogy friss kutatások eredményei azt sugallják, hogy az olyan fák, mint az óriás vörösfenyő kritikusak abból a szempontból, ahogyan a változó klímára reagálnak. Ennél fogva tehát, ahogy ők biztosítják túlélésüket, úgy segítenek abban, hogy mi is biztosítjuk a magunkét.
Ez a projekt abból a szempontból is kiemelkedő, hogy biztosítja Írország erdőborítottságának fenntartását – aminek adott a saját környezeti fontossága. Ez egy időtállósági próba, mivel Írország bizonyítottan melegedni fog a klímaváltozás következtében. A vörösfenyők elültetésével az ország képes lehet lépést tartani a klímaváltozás miatt bekövetkező átmenettel, mivel ezek a fák a melegebb klímában is képesek boldogulni.
Mi hát a következő lépés?
A projekt célja a vörösfenyők kétfázisú telepítése. Az első fázis, idén őszre van tervezve, még a második 2017 tavaszára. Mindkét szakasz magában foglalja majd az óriás part menti vörösfenyők belső bokros helyekre való ültetését, melyek aztán a robosztusabb óriás hegyi vörösfenyőkkel lesznek övezve. Néhány őshonos fa ültetése, szintén része a projektnek. Ilyen például a magyal is. Ezek célja a biológiai sokféleség növelése és a turisták érdeklődésének fenntartása.
Az kétségtelen, hogy a projekt egyedül nem lesz képes biztosítani a vörösfenyők túlélését vagy Írország biodiverzitásának sértetlenségét. Bár a projektet örömmel fogadták a környezetvédők, akik más országok számára is követendő példaként tekintenek rá, a biodiverzitás fenntartása tekintetében. A Giant Grove projekt egy izgalmas ötletmag, a hosszú távú sokféleség megőrzés mintája.