A ritka madarak védelmében szigorúbban felügyelik a macskatartókat Új-Zéland fővárosában. A wellingtoni gazdák másfél évet kaptak, hogy bechipeltessék a macskákat.
Minden macskát Mikrochippel kell ellátni a jövőben Új-Zéland fővárosában, hogy a ritka madarakat hatékonyabban védhessék – adta hírül a helyi média. Wellington vezetésének tegnapi döntése alapján rizsszemnyi mikrochipet kell minden macska bőre alá ültetni, hogy könnyebb legyen azonosítani az állatot és tulajdonosát. Az új-zélandi macskák ugyanis gyakran vadásznak a szigetek ritka, őshonos madaraira.
Egy helyi macskavédő szervezet tiltakozott az intézkedés ellen, ám a város polgármestere ez elutasította. Celia Wade-Brown elmondta, hogy a cicatartók 83 százaléka támogatta a mikrochipet. A korábbi javaslatokat, köztük a város 20-30 ezer macskájának kijárási tilalmát az önkormányzat elvetette.
Amikor a rendelkezés érvénybe lép, a gazdáknak 18 hónapjuk lesz, hogy a mikorchip beültetéséről gondoskodjanak.
Az óriás moák végzetét az ember okozta
Az új-zélandi óriás röpképtelen madarak, a moák végzetét nem az éghajlatváltozás, hanem az ember okozta – derítették ki ausztrál és új-zélandi paleontológusok.
A 2,5 méter magas, 250 kilogrammos testsúlyú moák a legnagyobb növényevők voltak a még lakatlan Új-Zélandon, de nagyon gyorsan kihaltak a polinéziai betelepülők megérkezése után. Mostanáig nagyon nehéz volt meghatározni, hogy a megafauna hogyan reagált a környezet változására az elmúlt 50 ezer év során, mivel az ember megérkezése és a klíma átalakulása időben egybeesett – magyarázta Nic Rawlence, a tanulmány vezető szerzője.