Idén először vesz részt magyar csapat a vízügyi szakma kiemelkedő ifjúsági díjaként ismert Stockholmi Ifjúsági Víz Díj nemzetközi verseny döntőjében. A fődíjért a Global Water Partnership (GWP) Magyarország által szervezett, a Víz az Élet Alapítvány, a Coca-Cola Magyarország, a GE Water and Process Technologies és a Fővárosi Vízművek által 1-1 millió forinttal támogatott hazai verseny győztese, a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium csapata indulhat.
2013. június 1-jén került sor a Stockholmi Ifjúsági Víz Díj (Stockholm Junior Water Prize) magyar versenyének döntőjére Budapesten, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban. A hat döntős pályamunka közül a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium A Szinva-patak jelentősége (The Importance of the Szinva-stream) címmel beadott dolgozatát ítélte a legjobbnak a hazai vízügy szaktekintélyeiből és a verseny támogatóinak, partnerszervezeteinek képviselőiből álló tíztagú zsűri. A győztes 2013. szeptember 1. és 6. között, a Víz Világhéten, Stockholmban képviselheti Magyarországot a rangos vízügyi vetélkedő nemzetközi döntőjében.
Az ENSZ 2013-at a Vízügyi Együttműködés Nemzetközi Évének nyilvánította. A hazai verseny döntősei részt vehetnek majd a 2013. október 8. és 11. között megrendezésre kerülő Budapest Water Summit Ifjúsági Fórumán, ahol a győztes csapat tagjai egy előadás keretében mutathatják be a projektjüket. A versenyre idén először került sor Magyarországon, amelynek védnöke Kovács Péter, a Vidékfejlesztési Minisztérium vízügyért felelős helyettes államtitkára volt. A vetélkedőre 15-20 év közötti középiskolások egyénileg, vagy legfeljebb 3 fős csapatban nyújthatták be angol nyelvű pályázataikat az élet minőségének javulását elősegítő, helyi, regionális, országos, vagy globális témával foglalkozó, vízügyi vonatkozású témákban.
A vetélkedő hazai győztesének a svédországi döntőben angol nyelven kell ismertetnie pályázatát, több mint harminc országból, a világ minden tájáról érkező csapat társaságában. Az 1997-ben alapított Stockholmi Ifjúsági Víz Díj a vízügyi szakma Nobel-díjaként ismert Stockholm Water Prize fiataloknak szóló változata. A díjért versengő pályázatok a jövő generációi számára kínálnak megoldásokat a vízzel kapcsolatos problémákra. A nemzetközi verseny védnöke Viktória, svéd koronahercegnő, aki találkozik a döntő résztvevőivel és személyesen adja majd át a győztesnek járó díjat.
A hazai döntő győztes csapata a most bemutatott projekten már 2010 óta dolgozik. „Mind a hárman fontosnak érezzük az édesvízkészlet és a környezet védelmét – ezért választottuk témánkul a Szinva patak vízellátásban betöltött szerepét.” – mondta ifj. Polák Péter, a nyertes csapat tagja. A háromfős csapat másik két tagja Kakas Dézi és Béri János volt.
„Bár Magyarország idén vesz részt először a versenyben, már most nagyon színvonalas dolgozatok érkeztek be, amelyek valós problémákat, és az azokra adandó lehetséges válaszokat fogalmaztak meg. Külön öröm volt számomra, hogy a vidéki diákok és iskolák ilyen nagy számban képviseltették magukat.” – emelte ki Dr. Somlyódy László akadémikus, a zsűri elnöke. „Úgy gondolom, a komoly globális problémákat már a most felnövő generáció fogja megoldani. Ez a verseny és a mai nap egyértelműen jelzi, hogy a fiatalok tudatában vannak ennek a felelősségnek.” – tette hozzá. A zsűri tagjait annyira meggyőzte a pályamunkák magas színvonala, hogy több szakmai díjat és pénzjutalmat is felajánlottak. A verseny főtámogatói között szerepelt a Coca-Cola Magyarország, a Víz az élet Alapítvány, a GE Water and Process Technologies és a Fővárosi Vízművek, további támogató volt a Magyar Szennyvíztechnikai Szövetség, a Közművagyon Értékelési és Gazdálkodási Klaszter és a HAURATON Magyarország.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj magyar csapata
„A dolgozatban szereplő projektnek olyan területre kellett fókuszálnia, amely egy fontos, létező problémára reflektál és innovatív eszközöket felhasználva kínál környezetkímélő megoldást.” – mondta el Jakab Judit zsűritag, a Coca-Cola HBC Magyarország Kft. PR munkatársa. „A GWP Magyarország hosszú évek óta a Coca-Cola Magyarország stratégiai partnere, a civil szervezet által képviselt ügyek, a Duna vízkészletének és élővilágának védelme, a vállalat társadalmi felelősség stratégiájának szerves részét képezik. A verseny pedig kiváló eszköze a víz-, illetve a környezet védelmére, a környezettudatosságra irányuló figyelem felkeltésének.” – tette hozzá.