Hirdetés
greenfo/mti

Németország történetében csütörtöktől először áll zöld politikus egy tartomány élén. A baden-württembergi parlament ugyanis a nap folyamán csekély többséggel tartományi miniszterelnökké választotta a Zöldek pártjának 62 éves politikusát, Winfried Kretschmannt, akinek megválasztását két ellenzéki politikus is a szavazatával támogatta.

Kretschmann – aki a korábbi külügyminiszter, Joscha Fischer nevével fémjelzett és mindenekelőtt a környezetvédelmet zászlajára tűző párt alapító tagjai közé tartozott – Németország gazdaságilag legfejlettebb tartományát a Zöldekből és a szociáldemokratákból álló koalíció élén irányítja. A maga nemében úttörőnek számít az is, hogy az általa vezetett kormány az első olyan kabinet Németországban, amelyben többségben vannak a nők.

A Baden-Württembergben évtizedeken keresztül kormányzó konzervatív CDU a március végi helyi törvényhozási választások eredményeként ellenzékbe szorult. Ugyancsak az ellenzék padsoraiban foglalnak helyet a Szabad Demokrata Párt (FDP) képviselői. A liberálisok csak egy hajszállal jutottak be a stuttgarti törvényhozásba. A pedagógusból lett politikus Kretschmann mindenképp történelmet írt Németországban. Nem csak ő az első zöld miniszterelnök egy tartomány élén, de első ízben fordul elő az is, hogy egy a szociáldemokratákból és a Zöldekből álló koalícióban az utóbbi az erősebb fél. A márciusi választásokon ugyanis a Zöldek az SPD előtt végeztek. Megfigyelők szerint épp ezért a koalíció sikere meghatározó lehet a jövőbeni német koalíciós lehetőségek szempontjából.

A Baden-Württembergben nagy népszerűségnek örvendő Kretschmann nem ígért forradalmi változásokat. Koalíciós kormányának célkitűzései között első helyen a tartományi költségvetés szanálását említette, és állást foglalt amellett, hogy Baden-Württemberg 2030-ig teljes mértékben térjen át a megújítható energiák alkalmazására. Ezek részesedése ma alig 20 százalékos. Az újdonsült kormányfő a közelmúltban a német autóipar központjának számító tartományban némi vihart kavart azzal a kijelentésével, hogy nézete szerint Németországnak kevesebb autóra lenne szüksége. Később azonban pontosított, hangoztatva, hogy mindenekelőtt alacsonyabb fogyasztású és a környezetvédelmi szempontokat még inkább figyelembe vevő személygépkocsik gyártására lenne szükség.

A miniszterelnök fő törekvései között említette az oktatás reformját is. A vitatott Stuttgart 21 elnevezésű, költséges városátalakítási tervekkel kapcsolatban pedig egyértelműen nem foglalt állást. A szociáldemokraták korábban támogatták, a Zöldek ellenezték azt.

A Zöldek szárnyalása Baden-Württembergben, de országosan is főként a fukusimai atomkatasztrófa következménye. Noha az atomerőművek betiltásáért legkövetkezetesebben küzdő párt támogatottsága már a Japánban történtek előtt is növekedett, általános a vélekedés, hogy Fukusima nélkül a baden-württembergi "politikai csoda" nem következett volna be.

——————————————————————————–

A Kretschmannt ismerők szerint a Zöldek a baden-württembergi miniszterelnöki tisztség betöltésére alkalmasabb személyt nem is találhattak volna. A politikus rendkívül népszerű a tartományban. Már csak azért is, mert a pedagógusból lett politikus nem is "tipikus zöld", erősen vallásos katolikus és igen konzervatívnak számít. Legyen szó akár öltözködéséről, akár viselkedéséről, akár nyilatkozatairól, inkább a konzervatívok szellemiségét idézi. A stuttgarti parlament korábbi konzervatív kormánypárti soraiban is odafigyeltek akkor, amikor az elmúlt években Kretschmann emelkedett szólásra. Józan érvelését, elvi elkötelezettségét, felkészültségét és nyitottságát még politikai ellenfelei is tisztelték.

Kretschmann a környezetvédelmet zászlajára tűző párt első generációjához tartozott, és a Zöldek küldötteként először 1980-ban lett a stuttgarti parlament képviselője. Diákként még maoista csoportokhoz kötődött, de azután "kigyógyult" a szélsőbaloldaliságból. A 2006-os tartományi választások nyomán egyik szorgalmazója volt a kereszténydemokraták és a Zöldek esetleges koalíciójának, a konzervatívok néhány vezetője azonban akkor megtorpedózta a rendkívülinek ígérkező politikai házasságot.

Szerény, minden irányú együttműködésre kész politikus, aki azt hirdeti, hogy meg kell hallgatni az embereket. Egyik példaképe a tartomány korábbi neves konzervatív politikusa, Erwin Teufel, akihez hasonlóan vallja, hogy elsősorban tartománya iránt elkötelezett, azután jön pártja, és utoljára a saját személye. Elkötelezett híve a környezetvédelemnek, az atomenergiáról való lemondásnak, és ellenezte a CDU sok vihart kavart Stuttgart 21 elnevezésű megaprojektjét, a főpályaudvar csillagászati összegeket felemésztő átépítését. "Ősrégi" baden-württembergiként ismeri a tartomány minden szegletét, működését, és "hobbija" az oktatás.

Német politikai és gazdasági körökben kíváncsian várják, mire lesznek képesek a Zöldek immár kormányzati pozícióban a konzervatívok eddigi hagyományos fellegvárában. Kretschmann-nak mindebben kulcsszerepe lehet, szakértők szerint személye alkalmassá teszi a "történelmi" kísérletre. Amiről ő maga azt nyilatkozta, hogy a kísérlet megbukhat ugyan, de emelt fővel vállalja még az esetleges kudarccal járó megmérettetést is. Sikere viszont tovább erősítheti a Zöldek régóta tartó szárnyalását Németországban.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás