Hirdetés

Tavaly a Földön elhasznált elektromosság 22,1 %-át már megújuló forrásokból állították elő. Globálisan az arány nő, ha bővítjük a paksi erőművet, akkor nálunk csökken, annak ellenére, hogy a geotermikus energia hasznosításában jelenleg világszinten hatodikak vagyunk.

A Renewables 2014 Global Status Report című, megújuló energiaforrásokról szóló világméretű jelentés szerint 2013-ban a Földön elhasznált elektromosság 22,1 százalékát már megújuló forrásokból állították elő. Az érték ráadásul nőni fog, mivel egyre több ország keres alternatív, tiszta energiaforrást. A jelentés szerint a vízenergia globális szinten 16,4 százalékát adja az áramellátásnak, a nap- és szélenergia pedig 5,7 százalékát.

A legtöbb befektetést megújuló energiába Kína adja, a második az USA, viszont náluk csak 13 százalék a felhasználás, ami kevesebb, mint a fent említett világátlag. Ez azért van, mert az USA összességében rengeteg energiát és elektromosságot használ. Az átlagot felfele húzza még Ausztria és Costa Rica, amelyek elektromosságuk nagy részét megújuló forrásokból szerzik be.

A jelentés egyébként Magyarországot a zöld energiát jól hasznosító európai országok közé sorolja. A 2012-es adatok szerint most a teljes energiaellátás 7,8 százalékát adja megújuló energia nálunk, amit 2020-ra 11 százalékra emelnnk. Ha ebből csak a hűtés-fűtést nézzük, 18,9 százalék a cél.

Magyarország a geotermikus energia hasznosításában kiemelkedő: világszinten hatodikak vagyunk, előttünk sorrendben Kína, Törökország, Izland, Japán és Olaszország szerepel csak. Ezek az országok együtt a világ teljes geotermikus kapacitásának felét adják. A jelentés kiemeli a Miskolcon létesített geotermikus erőművet is, mellyel egy lakótelepet látnak el- írta az index.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás