Hirdetés
greenfo/MTI

New York városa 20 milliárd dolláros, 250 feladatból álló fejlesztéssel válaszol a klímaváltozásra, attól tartva, hogy a tenger emelkedő vízszintje a jövőben a korábbinál is nagyobb veszélyt jelentene.

Michael Bloomberg, New York polgármestere ismertette annak a húszmilliárd dolláros városfejlesztésnek a részleteit, amelynek célja, hogy időben felkészüljenek a klímaváltozás következményeként várható tengerszint-emelkedésre és tikkasztóan forró nyári napokra.

A terv nagyjából 250 "teendőt" sorakoztat fel, az új árvízvédelmi falak megépítésétől kezdve az áramszolgáltató és a telekommunikációs infrastruktúrák felújításáig. A bejelentés egybeesett a klímaváltozás hatásairól szóló legfrissebb előrejelzések megjelentetésével: ezek szerint a következő negyven évben kétszeresére vagy akár háromszorosára is nőhet a tikkasztóan forró nyári napok száma és 0,6 méterrel emelkedhet a New York körüli tengerszint.

Bloomberg tervének célja, hogy a város közlekedési és csatornahálózata, valamint energia– és élelmiszerellátási rendszere a jövőben is zavartalanul működjön, tökéletesen ellátva a nyolcmilliós lakosságot. New York városa "megtehetné, hogy nem csinál semmit és kiteszi magát a Sandy hurrikánhoz hasonló viharok egyre gyakoribb és egyre súlyosabb pusztításainak – mondta a terv tegnapi ismertetésekor a polgármester. A város megerősítését szolgáló intézkedések azonban olyan befektetéseknek minősülnek, amelyek többszörösen meg fognak térülni a következő években.  A mostani előrejelzések kiemelik, hogy a New Yorkot körülölelő tenger vízszintjének már kis mértékű emelkedése is az alacsonyabban fekvő otthonok és üzletek elöntésével fenyeget.

A Sandy szupervihar több mint száz ember életét követelte New Yorkban, New Jerseyben és Connecticutban, millióknál okozott áramkimaradást és nagyjából 19 milliárd dolláros kárt okozott New York városának. Bloomberg szerint ha a század közepén csapna le a városra egy tavalyihoz hasonló erejű vihar, akkor az emelkedő tengerszint miatt nagyjából ötször nagyobb anyagi kárt okozna a városnak. A polgármester szerint bizonyos teendőket még az idén elvégeznek, ám a terv néhány része jóval hosszabb távú munkálatokat igényel.

Korábban írtuk, hogy a  New York-i "hideg tető" programhoz hasonlóan a fehér tetők széleskörű elterjesztésével csökkenteni lehetne a városok hőmérsékletét, miközben áramot lehetne megspórolni, és csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Kapcsolódó anyagok:

Fő a városiak feje

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás