Hirdetés

Ma délelőtt Greenpeace aktivisták foglalták el Borbély László, román környezetvédelmi miniszter irodáját Bukarest belvárosában. Eközben több európai városban, így Budapesten is, támogató akciókat tartottak a helyi környezetvédők. A Greenpeace a 12 évvel ezelőtti nagybányai cián katasztrófára emlékezve felszólította a román kormányt, hogy ne engedélyezze a cianidos aranybányákat.

Bukarestben magyar, román, osztrák, német, olasz és szlovák aktivisták felszólították Borbély Lászlót, hogy ne engedélyezze a verespataki aranybánya újranyitási kérelmét. Ezzel egy időben Budapesten, Bécsben, Ljubljanában, Szófiában és Varsóban a román nagykövetségek előtt egy újabb cianidos szennyezés következményeit illusztrálták Greenpeace aktivisták haltetemekkel teli koporsókkal.

A 2000-ben történt gátszakadáskor 100.000 köbméter cianidos víz ömlött ki a romániai Nagybánya mellett található zagytározóból. A méreg a Szamoson, majd a Tiszán keresztül eljutott a Dunáig. Az érintett térségben a szennyezés elpusztította a folyók élővilágát. Ez volt Európa egyik legnagyobb környezeti katasztrófája. Simon Gergely a Greenpeace vegyianyag-szakértője elmondta: „Mindannyiunk közös célja, hogy megelőzzünk minden hasonló katasztrófát. Ezért kell Európában az Európai Parlament 2010-es javaslatának megfelelően betiltani a cianidos bányászatot. A Greenpeace felszólítja a román kormányt, hogy ne engedélyezze a verespataki aranybánya projektet és tiltsa be a cianidos bányászatot.”

Greenpeace verespatak demonstrációGreenpeace verespatak demonstrációAz erdélyi Verespatak környékén egy gigantikus aranybányát akar nyitni a Roşia Montană Gold Corporation (RMGC). 300 tonna aranyért és 1600 tonna ezüstért 215 millió tonnányi kőzetet oldanának fel több százezer tonna cianidban. A tározó aljának szigetelése nem része a tervezett beruházásnak, a veszélyes anyagok elszennyezik a vizeket és a levegőt.

„A projekt időtartama 15-17 év lenne. Ezalatt egy 185 méter magas gát mögött a cianidos zagyban pusztulna el a természeti környezet, a kulturális emlékek és a történelmi városmag. A bányanyitás évszázadokra ellehetetleníti a térséget” – tette hozzá Vetier Márta, a Greenpeace programigazgatója.

2011 novemberében egy nemzetközi tudományos konferencia résztvevői felszólították a román államot, hogy állítsa le a verespataki aranybányászat előkészítő munkálatait, és készítsen olyan tervet, amely megfelel az örökségvédelmi, környezetvédelmi szempontoknak és a fenntartható fejlődés követelményeinek is.

Greenpeace Verespatak kampány oldala >>>

KÉP: Kappel Judit/Greenpeace
 

Pontyok a koporsóban videó a demonstrációról >>>

 
A Mentsük meg Verespatakot mozgalom aktivistái döglött halat vittek ajándékba az RMDSZ kolozsvári Főtitkárságára, emlékeztetőűl a 12 évvel ezelőtti ciánkatasztrófára. A rendőrökön kívűl senki nem fogadta a tiltakozókat.  Megemlékezés a nagybányai ciánkatasztrófáról >>>

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás