A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) az április 23-i Orbán Viktor -Ursula von der Leyen találkozó előtt felhívta a magyar kormány figyelmét: nemcsak az 5800 milliárd Ft-os keret támogatás/hitel aránya tisztázandó, hanem az azon belüli pénzcsoportosítások és konkrét célok.
A civilszervezet nehezményezi, hogy a keret tizedét kitevő energia komponensből éppen a lakóépületek energetikai felújításának támogatása hiányzik. Ugyanakkor olyan téves programok is lennének benne támogatva, mint a lakossági elektromos fűtés, túltámogatnák a hálózatra termelő nagy naperőműveket, eközben az energiaközösségek alig férnének hozzá a támogatáshoz.
“Az energiafogyasztás csökkentése a legtisztább és leghatékonyabb módja a klímacélok (klímasemlegesség) teljesítésének. Amennyi energiát megspórolunk, annyival kevesebbet kell csak megtermelni, és azt is megújuló energiaforrásokra fokozatosan átállva. Nem érthető, hogy a lakossági energiatakarékosság és támogatása miért maradt ki újra a költési tervekből, miközben a pazarló elektromos fűtésre átállásra sok uniós pénzt áldoznának. A közösségi energia pedig olyan új, Európában már elterjedt rugalmas megújuló energia termelési-fogyasztási módszer, amellyel a lakosok, társasházak, önkormányzatok közösségei irányítani tudják energiaellátásukat és jobban be tudnak kapcsolódni a gazdaság klímasemlegessé alakításába, ezért átfogóbb támogatásuk szükséges” – mondta Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége éghajlat és energia programvezetője.
RÉSZLETEK: Médiabrief innen letölthető >>>
Erre költené az Orbán-kormány az EU-s helyreállítási terv klímaelvárását
Közzétette a kormány azt a 432 oldalas programtervet, amely részletesen bemutatja, hogy mely 68 beruházásra/reformra tervezi elkölteni a kormány az uniós helyreállítási program közel 5900 milliárdos keretét. Az anyag egyik legfőbb érdekessége az, hogy a kötelező 37%-os minimummal szemben a teljes keret 51%-át tervezi klímavédelmi célokkal összefüggő intézkedésekre fordítani a kormány és a digitalizációnál a 20%-os kötelező minimummal szemben 21%-os arányt vállal.
A másik legfőbb érdekesség pedig az, hogy a 9 fejlesztési cél közül kizárólag a fenntartható, zöld közlekedési célnál számol azzal, hogy az EU helyreállítási programjának hitel „lábából” is felhasznál pénzeket, amelynek maximális elméleti kerete egyébként 3144 milliárd forint lehet.
Nagyon fontos anyag jelent meg