Nem az atomerőmű bővítése ellen kampányolók győzték meg a kormányt, amely napelemeket épít az orosz hitelből tervezett 2 új atomerőműblokk helyére, hanem egy korábban máshova tervezett projektet helyeztek át Paksra. Lebuktatta magát a kormány: indokolatlanul drága lesz Paks 2.
A Felsőzsolcára tervezett naperőmű Pakson épül meg — szúrta ki a Napi.hu a Magyar Közlönyben.
A kormány idén augusztusban határozott arról, hogy az uniós Környezeti és Energetikai Hatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretéből, 3 milliárd 144 millió forintért naperőművet kell építeni Felsőzsolcán. A helyszínt tegnap tette át a kormány Paks város délnyugati részére, a Csámpa városrészbe.
A beruházó továbbra is a MVM Hungarowind Szélerőmű Üzemeltető Kft.A projekt keretében 73 920 darab napelemet és 462 invertert (ez készít a napelemek termelte egyenáramból váltóáramot) szerelnek fel.
Az erőmű évi 20 millió 748 ezer kilowattóra (kWh) villamos energiát állít elő. A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség évente 74 695,51 gigajaoule-lal (GJ-lal) növekszik, az üvegházhatást okozó gázok mennyisége pedig évente 20 242,48 tonnával csökken.
Lebuktatta magát a kormány: indokolatlanul drága lesz Paks 2
A Magyar Közlönyben árulta el a kormány, hogy sokkal jobban járna a magyar állam, ha a paksi bővítés helyett megújulóenergia-beruházásokkal termelnénk áramot. Már ez az információ is meghökkentő – nem csak az, hogy a zöldenergia-beruházások elé adminisztratív akadályokat állító Orbán-kabinet hisz a napenergiában, és erre a területre adófizetői pénz helyett EU-támogatásból is lehet költeni –, de az igazi meglepetést az árak jelentik. Az anyagban az szerepel, hogy 3 milliárd 144 millió forintért olyan energiatermelő kapacitás létesül, amely évente 20 millió 748 ezer kilowattóra (kWh) villamos energiát állít elő – vagyis – a szükséges számításokat elvégző és a Facebookon publikáló Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője szerint – fajlagosan sokkal olcsóbb lesz, mint Paks 2.
– Paks I éves termelése nagyjából 16000 gWh. Paks 2 esetében jóindulatúan számolhatunk 20000 GWh-val (20 milliárd kWh). A naperőmű, mint láttuk, 20 millió 748 ezer kWh-t termel évente (ami durván Paks II termelésének ezredrésze) – számoljunk kerekítve 20 millió kWh-val, hogy Paks 2 szemszögéből nézve kedvezőbb legyen. Paks 2 állítólagos ára (amennyit a kormány mond, bár mindenki tudja, hogy ennél sokkal többe fog kerülni a kiegészítő beruházások, a más most is legalább 2 éves csúszás, meg a kamatok és egyéb hitelterhek miatt) 4000 milliárd forint, vagyis 1 kWh-t előállító áramtermelő kapacitás ára: 200 forint. A naperőmű kerekítve 3 milliárd forintba kerül, itt tehát 1 kWh-t előállító áramtermelő kapacitás ára: 150 forint – írja Jávor. Azaz szerinte „uniós pénzből, az állami MVM megrendelésére (nyilván a szokásos haveri profitot és korrupciós hányadot is belekalkulálva) 150 forintért kap meg egy egységnyi áramtermelő kapacitást a magyar állam, ugyanez Paks 2 esetében optimális esetben is legalább 200 forintba, vagyis 25 százalékkal többe kerül – és ezt nem mi állítjuk, hanem az Orbán-kormány a saját hivatalos lapjában”.
– A számok után csak egy kérdés marad: kit fognak börtönbe zárni, ha Paks 2 a fentiek ellenére, 100 százalékban magyar adófizetői pénzből mégis megépül? – teszi fel a kérdést a politikus. Hargitai Miklós