Az olívabogyó-fúrólégy hatalmas károkat okoz a mediterrán országok olajbogyó-termésében. Most sok ezer génmódosított fúrólégy kipróbálása kezdődik meg Spanyolországban. A szakemberek remélik, hogy a GM legyek feleslegessé teszik a kémiai rovarirtást.
Az Oxitec nevű, rovarkártevők elleni védekezésre szakosodott brit biotechnológiai cég vegyszerek helyett génmódosított rovarokkal akarja csökkenteni a különféle rovarok által okozott mezőgazdasági károkat. Legújabb fejlesztésüket, a génmódosított olívabogyó-fúrólegyet Spanyolországban fogják kipróbálni. Az olívabogyó-fúrólégy hatalmas károkat okoz a mediterrán országok olajbogyó-termésében. A génmódosított hím fúrólegyek ugyanúgy párzanak a nőstényekkel, mint vad társaik, de az általuk nemzett nőstény utódok mind elpusztulnak lárva- vagy bábállapotban. A kutatók remélik, hogy az általuk létrehozott „légyszörnyek” jelentősen csökkentik majd a kártevő rovarok populációit anélkül, hogy kémiai anyagokat kellene használni a védekezésre.
Az oxfordi cég megkapta a spanyol hatóságok hozzájárulását, hogy a sikeres laboratóriumi kísérletek után (amelyekben két hónap alatt felszámolták a kártevőket) korlátozott szabadföldi körülmények között is kipróbálhassák a legyeket. A szakemberek 24 olajfát hálóval vesznek körül, és e zárt térben engedik ki a génmódosított rovarokat. Ha a kísérlet sikerrel jár, akkor Görögországban és Olaszországban is folytatják a próbákat.
A cég optimista,a génmódosítások ellenzőiben sok a kétely.