Európa-szerte elterjedtek voltak a kistestű emlősök, de az urbanizáció miatt évről évre közelebb kerülnek a kihaláshoz. Az Emlőstani Szervezet arra kéri a kertes házban élőket, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, mert a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket. Az MME sünvédő tippjei.
Mérsékelten fenyegetetté váltak a sündisznók a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) által létrehozott és fenntartott Vörös Listán, miután kiderült, hogy legalább 30 százalékkal csökkent a létszámuk az elmúlt évtizedben – írta meg a Guardian.
Korábban nem fenyegette a kihalás a tüskés állatokat, de az elvárosiasodás, az egyre több mezőgazdasági terület és az újonnan épülő útrengetegek miatt folyamatosan csökken az élőhelyük, és különböző veszélyekkel kell szembenézniük. Ilyen például a globális felmelegedés, a kipufogógáz és az autók, amelyek vezetői sokszor nem veszik észre a sündisznókat és áthajtanak rajtuk.
Még mindig van esély megállítani a nyugat-európai sündisznó állományának csökkenését, és arra kell törekednünk, hogy ne romoljon tovább a helyzetük
– figyelmeztetett Abi Gazzard, az IUCN szakértője.
Az Emlőstani Szervezet (The Mammal Society) arra kér mindenkit, aki kertes házban él, hogy figyeljenek arra, hogyan kertészkednek, ugyanis a rovarirtó szerek megölik a sündisznók által fogyasztott rovarokat, és közvetlenül is megmérgezhetik a süniket.
Az IUCN adatai alapján folyamatosan nő a veszélyeztetett fajok száma, de a növények sincsenek biztonságban. Nemrég a Vörös Lista azt is feltárta, hogy a világ fafajainak 38%-át fenyegeti kihalás. A lista szerint az értékelt 47 282 fajból legalább 16 425 veszélyeztetett. A szigeteken él a fenyegetett fák legnagyobb aránya, ahol az erdőirtáson túl a kártevők és betegségek jelentik a fő veszélyforrást.
Óvatosan bolygassuk a lombhalmokat, rőzserakásokat – vigyázzunk a sünökre!
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívja fel a figyelmet. A kertek, parkok rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ugyanis ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára (téli álmuk akkor kezdődik, amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken).
Fontos, hogy ezeknek a növényi halmoknak az elszállítása az esetleg alájuk költöző sünökre gondolva történjen meg. De még jobb lenne, ha a hullott lomb elhelyezése, komposztálása mind nagyobb részt helyben, a kertekben, parkokban történne, így biztosítva búvó- és táplálkozóhelyet a környék állatainak, köztük a sünöknek is.
Első lépésben lehetőleg ne vasvillával kezdjünk neki a munkának, hanem szerszámnyéllel, hosszabb erős bottal, az alapi részen még óvatosabban, akár kézzel forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta valamilyen állat.
Az is segít, ha a halmot átlátható rétegenként, fentről lefelé haladva bonjuk el.
A zaj hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi az állatot, ezért a halom alapi részéhez jutva nagyon figyeljünk a gömbölyded formákra (az összegömbölyödve megemelt állat gyakran szó szerint kigurul a gallyak és levelek közül).
Soha se gyújtsuk fel helyben az ilyen rakásokat (2021. január 1-től az önkormányzatok már nem engedélyezhetik helyi rendeletben az avarégetést, így ennek törvényi tilalma általános az egész országban), mert a lángok elől a sünök nem fognak, tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, ezért megégnek.
Ha a lombhalom megbontásakor telelő sünt találunk, akkor lehetőség szerint tegyünk vissza rá kellő vastagságú rétegben leveleket és ágakat, vagy a közelben, bokrok takarásában készítsünk egy ilyen növényi halmot, és ez alá tegyük vissza a sünt.