Hirdetés

Új tájvédelmi körzet létesül a Föld Napján. Az összesen 2223 hektár nagyságú új tájvédelmi övezet a korábbi Ásotthalmi láprét Természetvédelmi Terület mintegy 90 hektár kiterjedésű egységét is magában foglalja.

A Körös-éri Tájvédelmi Körzet Bács-Kiskun és Csongrád megyében terül el; felöleli Kelebia, Ásotthalom, Mórahalom és Öttömös közigazgatási területét. A különleges növényvilág mellett (egyhajú virág, tartós szegfű, homoki kikerics, tarka sáfrány, pókbangó) a körzet hazánk és Európa egyik legritkább és egyben legveszélyeztetettebb emlősfaja, a fokozottan védett délvidéki földikutya élőhelyei is.

A közvetlen kihalás szélére sodródott, rejtett életmódú rágcsálófajnak mindössze 300 egyede él az egész világon, ebből megközelítőleg 200 példány nálunk maradt fenn. A tájvédelmi körzet létesítésének köszönhetően a fokozottan védett faj otthona oltalmat kap.

A Körös-éri Tájvédelmi Körzethez közeli, a határ túloldalán található Szelebényi-puszta és a Szabadkai-erdő szintén a délvidéki földikutya élőhelye. A vidékfejlesztési miniszter emlékeztetett arra, hogy a területek a szerbiai természetvédelmi szervek intézkedésének köszönhetően már ott is kiemelt oltalmat élveznek. A földikutya védelme csak a két ország környezetvédelmi szerveinek határokon átnyúló együttműködésével valósítható meg eredményesen.

Boros Emil, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója megköszönte Szerbia környezetvédelmi szakembereinek munkáját, közreműködését a tájvédelmi körzet kialakításában. A meghívott vendégeket és a díjazottakat köszöntötte Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere is. A Föld Napja alkalmából Pro Natura Díjat, Pro Natura Emlékplakettet és elismerő okleveleket adott át Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár.

 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás