Hirdetés

A hód Európa legnagyobb rágcsálója, a világon pedig a második legnagyobb rágcsáló. Egy kifejlett példány 25-30 kilogrammot ér el, és ránézésre nem lehet megkülönböztetni a hímet és a nőstényt egymástól.

Az OzoneNetwork mai Egyenlítő c. műsorának vendége Czabán Dávid biológus elmondta, hogy az állat felépítésében is tetten érhető, hogy alkalmazkodott a vízparti élettérhez. Hátsó lábán úszóhártya van, jellegzetes farkát keratin pikkelyek borítják, mellyel a vízben való mozgását szabályozza, továbbá, ha fenyegetve érzi magát, vészjelzést is ezzel ad le. Sokan nem tudják, hogy a hódnak nem fehér, hanem narancssárga színű fogai vannak, aminek különösebben nincs funkciója. Mivel a rágcsálók metszőfogai folyamatosan nőnek, ezért úgy épülnek fel, hogy csak a külső rétegen van zománc, a belső rész puha, és így rágás közben folyamatosan tudják koptatni, valamint mindig éles lesz.

Gruber Tamás, a WWF Magyarország programvezetője arról számolt be, hogy a folyószabályozások és vadászatuk miatt az 1800-as évekre az egyébként őshonos faj kipusztult az országban. Ekkor még a húsukért, és bundájukért vadászták az egyedeket, hiszen ebben az időben még nem volt olyan intenzív a gazdálkodás, így nem is gondolták az állatokról, hogy károsak lennének.
Az adás második (25 perces) fele a vadászkutyákról szól.
 

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás