Hirdetés

Január 17-én, vasárnap délután civilektől érkezett bejelentés alapján Zábrák Károly, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre sietett a Nagydém melletti gyepterületre, ahol védett madarak tetemeit találta. Az elmúlt 15-20 évben ez volt az egyik legnagyobb számú védett madarat érintő mérgezéses eset hazánkban.

Tegnap (hétfőn) a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság további szakemberei, a rendőrség, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közreműködésével folytatódott a helyszínelés. Komoly segítséget nyújtott a tetemek és a méreg csalétkek felkutatásában az MME részéről kiképzett és biztosított kutya, Falco és a kutyavezető Deák Gábor.

 

A két nap során az alábbi tetemek kerültek elő, amelyek összességében 1 millió Ft feletti természetvédelmi értéket képviseltek:
23 egerészölyv, természetvédelmi érték: 25.000 Ft/egyed
9 holló, természetvédelmi érték: 50.000 Ft/egyed
1 macskabagoly, természetvédelmi érték: 50.000 Ft/egyed
2 róka
1 házi macska
4 mérgezett fácán (csalétek)
1 mérgezett házigalamb (csalétek)

Nagy valószínűséggel a madarak voltak a mérgezés célpontjai, mivel az érintett gyepterületen sok pocok él, így az fontos táplálkozási területet jelent számos ragadozómadár részére,. és a csalétkeket nyílt részekre helyezték, hogy a madarak messziről észrevehessék azokat.

Madármérgezés.  Falcon hollótetemmelMadármérgezés. Falcon hollótetemmel

A mérgezés hetek-hónapok óta folyhatott, mivel frissebb és régebbi tetemek is előkerültek. Az elmúlt 15-20 évben ez volt az egyik legnagyobb számú védett madarat érintő mérgezéses eset hazánkban. Méreggel való visszaélés és természetkárosítás ügyében a rendőrségi eljárás folyamatban van – közölte a greenfonak Szinai Péter, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai-ökológiai szakreferense. 

 A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szomorú statisztikája

Az év első húsz napján máris legalább 50 (!) védett ragadozómadár pusztult el hazánkban Miközben a természetvédelmi szakemberek a XIII. Országos Sasszinkron keretében a hazánkban telelő ragadozómadarak számbavételén és védelmén fáradoznak, mások hol szándékosan, hol felelőtlenségből tovább tizedelik az állományukat. Bár még csak három hét telt el a 2016-os évből, a mérgezésekben elpusztult védett madarak száma lassan máris eléri az egész tavalyi év mérlegét. Három, szándékosan ragadozók ellen irányuló eset során, három különböző megyében összesen 40 egerészölyv, 9 holló, 1 macskabagoly, 7 róka, 1 kutya és 1 macska teteme, valamint 19 mérgezett csalétek került elő a helyszínelések során. A tetemek, és különösen a sokszor apró csalétkek megtalálásában a három illetékes nemzetipark-igazgatóság természetvédelmi őrszolgálata mellett fontos szerepet játszott a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) speciális méreg- és tetemkereső kutyás egysége, nagyban segítve ezzel a rendőrség munkáját. Részben ennek is köszönhető, hogy az egyik kirívó eset után azonnal sor került a gyanúsítottnál történő rendőrségi házkutatásra, amely során az országban először sikerült „forró nyomon” megtalálni a mérgezéshez használt, feltételezhetően betiltott vegyi anyagokat.

Az illetékes rendőrkapitányságok mindhárom esetben nyomozást indítottak a tettesek felkutatása érdekében. Az elkövetők komoly büntetésre is számíthatnak, hiszen a feltételezett tettesek méreggel való visszaélés (elzárás), természetkárosítás (5 évig terjedő szabadságvesztés), állatkínzás (2 évig terjedő szabadságvesztés) és orvvadászattal (3 évig terjedő szabadságvesztés) is gyanúsíthatóak.

2014-ben valamelyest bizakodóak lehettünk, hiszen egy európai szinten is egyedülálló, több mint 150 sast és 400 egyéb védett madarat elpusztító 10 éves mérgezési hullám után „mindössze” 15 védett madár pusztult el mérgezés miatt, és köztük egyetlen parlagi sas sem volt. A 2015-ös évben már ismét megnőtt a szándékos ragadozó mérgezések száma, amelyek következtében 61 védett madár pusztult el bizonyítottan, köztük 5 fokozottan védett parlagi sas és 7 rétisas. Ugyanakkor nagy áttörésnek számított, hogy négy gyanúsítottat is sikerült a rendőrségnek bíróság elé állítani. Bár idén fokozottan védett sas még nem esett bizonyítottan mérgezés áldozatául, az esetek kirívóan magas száma komoly aggodalomra ad okot, ezért a természetvédelmi őrszolgálat, a rendőrség és az MME kutyás egysége részéről fokozott ellenőrzések veszik kezdetét szerte az országban.

Az idei esetek eddigi statisztikája:

Bács-Kiskun megye (Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság): 14 egerészölyv, 3 róka, 1 kutya, 12 csalétek
Pest-megye (Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság): 3 egerészölyv, 2 róka, 3 csalétek
Veszprém megye (Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság): 23 egerészölyv, 9 holló, 1 macskabagoly, 2 róka, 1 macska, 4 fácán csalétek 1 galamb csalétek

Összesen: 40 egerészölyv, 9 holló, 1 macskabagoly, 7 róka, 1 kutya, 1 macska, 20 csalétek; az okozott természetvédelmi kár értéke összesítve 1 500 000 Ft.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás