Hirdetés
greenfo/MTI

Ejtették a Greenpeace aktivistái ellen a kalózkodás vádját. Az orosz fúrótoronyra támadók akcióját kalózkodásról garázdaságra enyhítik, amelyért legfeljebb 7 évi börtönbüntetés szabható ki. Oroszország bojkottálja a lefoglalt Artic Sunrise holland jégtörő ügyében indított nemzetközi pert.

Moszkva bojkottálja a holland kormány által a Nemzetközi Tengerjogi Bíróságon kezdeményezett pert, amelyben az Oroszországban lefoglalt Artic Sunrise jégtörő hajó és az őrizetbe vett a Greenpeace-aktivisták szabadon bocsátását követeli Hága – jelentette be az orosz külügyminisztérium. Közben az orosz szövetségi nyomozó hatóság bejelentette, hogy a Greenpeace-aktivisták elleni vádat kalózkodásról garázdaságra enyhítették.

A 28 környezetvédő aktivistát és két szabadúszó fotóriportert szeptemberben vették őrizetbe, amikor egy orosz fúrótoronyhoz érkeztek az Artic Sunrise jégtörő fedélzetén, és tiltakoztak a kőolaj-kitermelés ellen a Barents-tengeren található Pecsora-öbölben. Jelenleg az észak-oroszországi Murmanszkban tartják fogva őket, a vád ellenük eredetileg bűnszervezetben elkövetett kalózkodás volt, amiért az orosz jog 15 éves börtönbüntetés kiszabását is lehetővé teszi.

Október elején egy murmanszki bíróság kéthónapos előzetes letartóztatásba helyezte a 30 embert, 18 ország állampolgárát, közöttük négy oroszt. A holland állam az Amszterdamban, Hollandiában bejegyzett Arctic Sunrise jégtörő hajó elengedését és legénysége szabadon bocsátását követeli. Hága október 21-én fordult a hamburgi tengerjogi bírósághoz azzal a kéréssel, hogy az 1982-ben elfogadott tengerjogi egyezmény 290. cikkének 5. szakasza alapján tegyen ideiglenes intézkedést. Ez azt jelentené, hogy addig, amíg egy döntőbíróság érdemileg megvizsgálja az ügyet, történjenek lépések a felek védelme érdekében, vagyis engedjék el a hajót és személyzetét. Hága azt is szeretné, hogy a bíróság az érdemi vizsgálat előtt szólítsa fel az orosz felet, hogy szüntessen be mindenfajta jogalkalmazást az incidenssel kapcsolatban.

Az orosz fél tegnap bejelentette: tájékoztatta Hollandiát és a Nemzetközi Tengerjogi Bíróságot arról, hogy nem vesz részt a perben, de még egy döntőbíróság munkájában sem.  Egyben emlékeztetett arra, hogy az ENSZ tengerjogi egyezményének 1997-es ratifikálásakor Oroszország nyilatkozott tett arról, hogy figyelmen kívül hagyja a viták rendezését szolgáló, kötelező érvényű eljárásokat. A tárca szerint most is egy ilyen helyzetről van szó az Artic Sunrise ügyében.
A moszkvai külügyminisztérium közleményében ugyanakkor jelezte, hogy Oroszország nyitott a kialakult helyzet rendezésére.
Az ITAR-TASZSZ esti jelentése szerint Vlagyimir Markin, a Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője bejelentette: az orosz fúrótoronyra támadók akcióját kalózkodásról garázdaságra enyhíti, amelyért legfeljebb 7 évi börtönbüntetés szabható ki.

Kapcsolódó anyagok:

11 Nobel-békedíjas levele Putyinhoz a Greenpeace-ügy kapcsán

Hollandia fellép Oroszországgal szemben a Greenpeace-aktivisták miatt

Szabadságot a Greenpeace aktivistáknak!

Két hónap a demonstráló Greenpeace aktivistáknak és a fotóriporternek

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás