Hirdetés

Az európai országok közül elsőként Franciaország is megsemmisítette a csempészektől lefoglalt elefántcsont-készletét. Az orvvadászok miatt harminc év alatt kevesebb mint a felére csökkent az elefántok száma Afrikában.

Tizenötezer darab, összesen mintegy három tonna súlyú olyan elefántagyart semmisítettek meg csütörtökön a párizsi Eiffel-toronynál. Az agyarakat az elmúlt húsz évben foglalta le a francia vámőrség, közel egymillió eurós (307 millió forintos) értékben. Az első ilyen európai látványos akcióval a francia kormány célja az volt, hogy felhívja a közvélemény figyelmét a védettnek számító afrikai elefántok agyaraival való törvénytelen kereskedelem elleni harc fontosságára. Az eseményre néhány nappal az afrikai védett elefántok megmentéséről Londonban február 12-én kezdődő konferencia előtt került sor.

"Elsők vagyunk Európában, ez egy nagyon fontos jelzés arra, hogy Franciaország elkötelezetten harcol ennek a védett fajnak az illegális kereskedelme ellen" – mondta Nicolas Hulot sztárműsorvezető, akit egy évvel ezelőtt környezetvédelmi "különtudósítójának" nevezett ki Francois Hollande francia köztársasági elnök.

"Franciaország most konkrétan is megmutatja, hogy szolidáris azokkal az afrikai országokkal, amelyek az orvvadászat áldozatai" – mondta a darálógépek beindítása előtt Philippe Martin környezetvédelmi államtitkár. Arra is emlékeztetett, hogy az államfő ígéretének megfelelően Párizs a korábbi 15 ezerről 150 ezer euróra (4,6 millióról 46 millió forintra) emelte meg az illegálisan vásárolt agyarokért fizetendő pénzbüntetést.  Az illegális elefántagyar-kereskedelem a negyedik helyen szerepel a világban a kábítószer, a hamisítás és az embercsempészet után. Az elefántagyarak kilója ezer dollárba (225 ezer forintba) kerül, míg a rinocéroszszarv kilójáért 50 ezer eurót (15,3 millió forintot) is megadnak.

elefánt mészárlás Kamerunbanelefánt mészárlás Kamerunban

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"A környezetvédelmi gondon kívül jelentős biztonságpolitikai kérdésről is szó van, mert a pénzt azonnal visszapumpálják mindenféle olyan hálózatokba, amelyek növelik a térség instabilitását" – hívta fel a figyelmet Hulot. A most Párizsban megsemmisített mennyiséget 1987 és 2007 között foglalta le a francia vámőrség az egyik legjelentősebb európai repülőtéren, a párizsi Roissyn.  "A kisebb tárgyak, ékszerek az utasok bőröndjeiből származnak, de időnként a párizsi utcákon illegálisan árusítóknál is találunk belőlük. A lefoglalt mennyiség nyolcvan százaléka azonban szállítmányokban, gyümölcsök és zöldségek között elrejtve érkezik" – mondta Alain Hitzel, a környezetvédelmi rendőrség helyettes vezetője. Elmondta, hogy korábban főleg az afrikai országokból érkeztek a szállítmányok, de az utóbbi években 30-40 százalékkal csökkent az arány. A piac legjelentősebb része pedig Ázsiában van, a kereskedők általában oda küldik az áruikat.

Tavaly hasonló jellegű megsemmisítő akciókat rendeztek a Fülöp-szigeteken, Indiában, Gabonban és Kenyában. Novemberben az Egyesült Államok öt tonna elefántagyart semmisített meg, január elején pedig a legjelentősebb felvevőpiacot jelentő Kína hat tonnát zúzott be, Hongkong pedig jelezte, hogy 2014-től 28 tonna elefántagyart fog megsemmisíteni.  Afrikában már csak alig több mint félmillió elefánt él, feleannyi, mint a nyolcvanas évek elején. (MTI) 
Fotógaléria: A megsemmisítésre váró agyarak

Az állatvédők már 2012-ben is riadót fújtak, 2013-ban viszont még tovább, újabb rekordszintre nőtt a vadorzás Afrikában, ahol hozzávetőleg 30 ezer elefánt és csaknem ezer orrszarvú esett orvvadászok és az ázsiai kereslet áldozatául.

Kapcsolódó anyagok:

2013 az afrikai orvvadászat éve

Kínai kézben az afrikai elefántok sorsa

11.000 elefántot öltek meg Gabonban

Mészárlás csökkenti az elefántok agyarát

Óriási elefántagyar-fogás

Meghalni a természetvédelemért?

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás