Hirdetés

Hiába indult el júliusban a Mol vezetésével az új, koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer az országban, sokan még kivárnak. A Mol hulladékos cégével szerződő fémtelepek negyede csak hat hónapra írt alá. Abban bíznak, hogy az induló jogi eljárások hatására kivesznek bizonyos anyagáramokat a hulladékkoncesszió hatálya alól. A peres ügyek és a hatósági vizsgálatok még a 35 éves koncesszió érvénytelenségét is kimondhatják.

Sokáig kérdéses volt, elindul-e időben, azaz július 1-jén az új rendszer, miután a Mol Nyrt. nyerte el azt a pályázatot, amely során az állam 35 éves koncesszióba adta a hazai hulladékgazdálkodás nagy részét. A gondot az okozta, hogy sok magánvállalkozás nem akart leszerződni a Mol hulladékos leánycégével, a MOHU MOL Zrt.-vel (MOHU).

Nem csoda, hiszen az új rendszerben csak a Mol rendelkezhet az intézményi hulladékkal, vagyis a piacon tevékenykedő cégek elvesztették önálló tevékenységüket, a Mol hulladékos cégének, a MOHU-nak az alvállalkozóiként dolgozhatnak csak tovább. A hulladékos vállalkozások vezetői igazságtalannak tartják, hogy eddigi önálló tevékenységüknek vége, és júliustól csak a MOHU – ahogy ők mondták – bérmunkásai lehetnek.

A kommunális szegmensben, vagyis a települési kukaszállító cégek esetében sem ment minden flottul. Itt a nagyrészt önkormányzati tulajdonban lévő hulladékszállítók beolvadása ment nehézkesen. Ahogy korábban a Szabadeurópa  is beszámolt róla, a fővárosi cég esetében a folyamatok még most is zajlanak, ezért a BKM például ideiglenes jelleggel végzi el a munkát. Mégis ez utóbbi, a lakossági szemétszállítás átalakulása járt kisebb kockázattal, mert törvény írta elő e köztulajdonban lévő, nonprofit vállalkozások beolvadását.

Vállalkozókból bérmunkások

A nehezebb feladat az volt, hogy a Molnak hogyan sikerül rávennie a hulladékpiacon aktív cégeket arra, hogy a MOHU alvállalkozóiként dolgozzanak a jövőben. A Molnak ugyanis szüksége volt ezekre a társaságokra, mert az állammal kötött megállapodás értelmében fel kellett mutatnia, hogy rendelkezik a megfelelő kapacitásokkal.

Az egész koncessziós rendszer jellegzetessége, hogy a Mol úgy nyerte el 35 évre a hulladékgazdálkodás megszervezésére a jogot, hogy nem volt rá kapacitása, sem eszköz-, sem emberállománya.

Az új rendszer sajátossága, hogy ugyanazok végzik el a munkát, akik eddig, de már nem folytathatnak önálló tevékenységet a koncesszió hatálya alá tartozó hulladékok esetében, mivel azok a MOHU tulajdonát képzik. Csak alvállalkozók lehetnek az új rendszerben, ami sokkal kiszolgáltatottabbá teszi a szereplőket, főleg úgy, hogy a Mol/MOHU monopolhelyzetbe került a koncessziós hulladékpiacon.

Ehhez kapcsolódóan: A hazai kisvállalkozások üzletét adta oda az állam a Molnak a hulladékos koncesszióval

Az intézményi hulladékkezelésben tevékenykedő cégeknek két választásuk maradt. Vagy önként igába hajtják a fejüket, és elfogadják az alvállalkozói szerepet, vagy nem írnak alá, és egy nagyon szűk szegmensben, néhány anyagáramban – amely nem tartozik a koncesszió hatálya alá – tovább működnek.

A Szabad Európának nyilatkozó cégvezetők ezt úgy jellemezték, hogy korábbi bevételük tíz-húsz százalékát teszi ki a koncesszióba nem tartozó hulladékok forgalma.

A legnagyobb ellenállást egyébként a fémkereskedők tanúsítottak, érdekvédelmi szervezetük tüntetést is szervezett a Mol székháza elé.

A MOHU-nak komoly fejtörést okozott, hogyan csábítsa magához ezeket a cégeket, mivel a koncesszió indulása előtt is alig tudott néhány nagyobb céggel leszerződni.

Folytatás a SzabadEurópán:  Nehezen, de elindult

Nyitókép: A hulladékpiacon működő cégek vezetői és alkalmazottai tüntetnek a Mol ellen Budapesten, az olajcég székháza előtt 2023. július 14-én Vörös Szilárd Szabadeurópa

Kapcsolódó anyagok:

Európa legdrágább hulladékkezelési rendszere Orbán MOHU-Molja

Megsarcolják a papíripart, a Mohu Mol 250 milliárdot kaszálhat

Pánikhangulatban várják a Mohu MOL hulladékos startját a kis cégek

A fél országban nem lehet az új hulladékrendszerben fémhulladékot leadni

A nemzeti hulladékmutyi (Mol-koncesszió) ára: egy monitor hulladékdíja ötször drágább lett, mint Ausztriában

Az egyik legdrágább hulladékos díjrendszer lesz a magyar

Az orbáni hulladékmutyi uniós jogot sérthet

Beperelte a kukaholdingot a fővárosi közműcég, 21 milliárd forint a tét

Hulladékmutyi: törvénybe iktatták, hogy a Molnak nem kell engedély a hulladékbizniszhez

Húszezer magyar dolgozó várja, hogy összeomlik-e a hazai hulladékkezelés

Jönnek a visszaváltó automaták: 1500 üzletbe lehet majd vinni az üveget, PET-palackot

Szétverheti a hulladélgazdálkodást, hogy kormányrendelet szerint fizethet a Mol a hulladékért

Törvénysértően indul a Mol hulladékkoncessziója

Változások a lomtalanításban – mit hol lehet leadni?

Újabb részletek az átalakuló hulladékgazdálkodási rendszerről

Bejelentést tettek a GVH-nál a Mol hulladékgazdálkodási cége miatt, mert visszaélhetett erőfölényével

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás