Hirdetés

Az 1931-ben Firenzében megtartott környezetvédelmi konferencia nyilvánította október 4-ét – Assisi Szent Ferenc, az állatok és a természet védőszentjének emléknapját – az Állatok Világnapjává. Ez a nap az állatok védelmére és az élővilág sokszínűségének fontosságára hívja fel a figyelmet.

Manapság a vadon élő állatfajokat az élőhelyeik pusztulása mellett leginkább a határokon átnyúló, illegális kereskedelem veszélyezteti, amely fajok tömegének kipusztulásáért felelős, óriási gazdasági károkat okoz, és a Föld egyes régióinak biztonságát is veszélyezteti. Ez nemcsak a természetre, a biológiai sokféleségre, a védett fajokra és az élőhelyekre jelent fenyegetést, hanem a társadalmunkra is.

A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok megőrzésének és védelmének egyik legeredményesebb eszköze egy nemzetközi természetvédelmi egyezmény, az idén 50 éves CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről), amely a hatálya alá tartozó fajokat egy rendkívül hatékony módszerrel, a velük folytatott kereskedelem szabályozásával védi. A CITES-nek köszönhetően az elmúlt 50 évben számos – a kereskedelem által veszélyeztetett – állat és növényfajt sikerült megóvni a kipusztulástól.

A CITES 50. évfordulójának egyik kiemelt célja felhívni a figyelmet arra a tevékenységre, amit az egyezmény a vadon élő állatok és növények védelme érdekében végzett, ugyanakkor arra is, hogy ezt a munkát folytatni kell, és nagyobb hangsúlyt kell fordítani az illegális kereskedelem felszámolására világszerte. Ehhez az országok, az érintett hatóságok, a vadon élő fajok védelmével foglalkozó szervezetek, valamint a társadalom szoros együttműködésére van szükség, amely alapvető fontosságú az egyes természetvédelmi intézkedések sikeréhez, és általában az állatok hatékony védelméhez egyaránt.


Október 4. az Állatok Világnapja, 250 oktatási intézmény kapott ingyenes kiadványcsomagot az állatvédőktől

A felelős állattartás, a környezettudatos magatartás népszerűsítését segítik idén 250 oktatási intézményben az Orpheus Állatvédő Egyesület által készített plakátok, képeslapok, matricák. A hatvanezer példány állatos kiadvány két raklapnyi mennyiség. A bohócdoktor csapat vidám csomagolással segített, hogy október 4-ig, az Állatok Világnapjáig célba érjenek a csomagok a FoxPost a kiszállításban támogatta az állatvédőket.

Állatvédelem: van feladat bőven

Állatok világnapja október 4. Az állatvédők ez alkalomból felhívják az emberek figyelmét a házi kedvencek- és a haszonállatok, no meg a vadon élő állatok helyzetére, védelmére, szeretetük fontosságára.
Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője pontokban szedte össze a fontos teendőket. 

— házi kedvencek felelős tartása: sokan nem az állat egész életére tervezik a háziállat beszerzését, az ünnepek után sok esetben az utcára dobva végzik az önálló életre képtelen kisállatok,

— kiskedvencek tartásához megfelelő tartási hely, anyagi fedezet, és szabadidő szükséges, ahol ez a három létfontosságú dolog nem áll rendelkezésre, ott az állattartás minősége nem megfelelő,

— túlszaporítás: az Orpheus Állatvédő Egyesület régi mondása, hogy annak a kóbor állatnak a legjobb, amelyik meg sem születik, fontos lenne az állatvédelem kapcsán a lakosság részéről az állataik ivartalanítása, illetve a megelőzés,

— kizsákmányolt gazdasági állatok: nem mindegy, hogy mi kerül az ember tányérjába, egészséges étel vagy kényszertáplált, ipari módon előállított élelmiszer, a vásárló felelősségén múlik a kereskedelmi folyamatok változása is,

— ismerjük meg a világ állatait a vadasparkokban, állatkertekben, ehhez a működtetett intézmények állatjóléti alapokon kell működniük,

— cirkuszi állatok: a legtöbb jóérzésű ember iszonyattal nézi a lelkileg meggyötört, idomított trópusi állatokat, kiskedvenceket, a modern cirkuszba nem valók állatok,

— oktassuk az állatvédelmet: óvodás, iskolás korban alapvető ismeretek megszerzése, a minták átadása, a környezettudatos szocializáció létfontosságú, így a pedagógusok kezében nagy hatalom van az állatvédelem népszerűsítését illetően.

Az Orpheus Állatvédő Egyesület ingyenes kiadványokkal segíti az iskolákat – óvodákat, melynek megrendelésére a www.zug.hu oldalon van lehetőség. Az egyesület évente 800 állat megmentésében vesz részt, ivartalanítási kampányokkal segíti a kóbor állatok számának csökkentését, előadásokat – ismertető órákat szervez oktatási intézményekben, évtizedek óta sikeres a felelős állattartást segítő szemléletformáló programja.

Szükséges reformok az állatvédelemben: az állatvédő szervezetek régóta igénylik a rendőrség által műköttetendő állatrendőrség létrehozását, illetve az állattartáshoz kötelező állattartási jogosítvány bevezetését, a közterületi kóbor állatok befogását végző sintértelepek állatvédő szervezetek kezébe adását, az állatvédelmi feladatokhoz állami normatív támogatás bevezetését, illetve az állatkínzás elkövetői részére törvénymódosítás révén szigorúbb büntethetőségének lehetőségét.

A háziasított állatok önálló életre képtelenek, az embertől függ, hogy milyen körülmények között vannak tartva. Világunkat mi magunk alakítjuk, Ön is lehet állatvédő, környezettudatos – felelős állattartással.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás