Hirdetés

A kék vércsék már készülnek az őszi vonulásra. A Kárpát-medencei, ezen belül a Körös-Maros Nemzeti Parkon belüli gyülekezőhelyeken is egyre népesebb csapataikkal találkozhatunk.

Az Európában fészkelő kék vércsék augusztus közepétől döntően két nagy kiterjedésű területen gyülekeznek az őszi vonulás előtt: a Kárpát-medencében és a Fekete-tenger északi és keleti tengermelléki, alföldi területein. Augusztus közepétől szeptember közepéig intenzív vadászattal töltik napjaikat, hogy megerősödjenek a hosszú út előtt. Az idén kelt fiókák is igyekeznek egyre erősebb vadászokká válni. 

A gyülekezés időszaka kiváló alkalom arra, hogy a szakemberek szinkronszámlálások segítségével képet kapjanak az Európában fészkelő kékvércse állomány nagyságáról. A szinkronszámlálást „A kék vércse védelme a Kárpát-medencében” című LIFE+ projekt keretében évek óta közösen végzik a magyarországi, a felvidéki, a partiumi és a vajdasági szakemberek. Ebben az együttműködésben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság is részt vesz, lévén itt mintegy 14-16 ismert gyülekezőhely található.

A szinkronszámlálások szerdánként zajlanak, idén az első ilyen alkalom augusztus 15-én volt, amikor több mint 400 kékvércsét számoltunk a KMNPI területén. Természetesen ez még csak a kezdet, mivel a gyülekezés csúcsa általában szeptember közepére esik, amikor a hazai példányokhoz csatlakoznak az ukrán sztyeppékről érkező kék vércsék is. Ilyenkor egyszerre akár 10 ezer példány is tartózkodhat a Kárpát-medencében. A nappali intenzív vadászat után az alkonyati órákban a madarak a környező pusztai facsoportokban, erdősávokban gyülekeznek, ahol az éjszakát töltik. A heti szinkronszámlálásokat ezeken a helyeken végezzük.

kék vércsékkék vércsékA Körös-Maros Nemzeti Parkon belül (s egyben a Kárpát-medencén belül is) az egyik legjelentősebb kék vércse gyülekezőhely a Dévaványai-Ecsegi pusztákon található. Itt az utóbbi években előfordult, hogy egyszerre több, mint kétezer kékvércsét számoltunk.

Az, hogy az adott évben mely területeken gyülekezik a legtöbb példány, nagyban függ a táplálék-felhozataltól (például a pocok-gradációs vagy rovar-rajzásoktól).

 

A mintegy másfél hónapig tartó gyülekezési időszak után a kék vércsék általában október elején egyetlen röpke hét alatt teljesen eltűnnek a Kárpát-medencéből. Hosszú út vár rájuk, mivel a telet az Egyenlítőtől délre fekvő területeken töltik.

Felhívjuk a természetbarátok figyelmét, hogy Igazgatóságunk idén is szervez szakvezetéses túrákat. A Csanádi pusztákon augusztus 24. és szeptember 28. között minden szerdán 18.00 órakor indulnak a túrák. Részletek és bejelentkezés Balogh Gábornál a +36 30 546 6990-es telefonszámon. Egy alkalommal, szeptember 10-én a Dévaványai-Ecsegi pusztákon is szervezünk hasonló túrát. Erről a Réhelyi Látogatóközpontban (Tel.: +36 66 483 083, +36 30 445 2409) kaphatnak felvilágosítást- írta a park honlapján.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás