Hirdetés
greenfo/MTI

Ökológiai katasztrófa fenyegeti Dubrovnikot, Korcula, Mljet, Vis és Solta szigeteket, valamint a Peljesac-félszigetet és az Adriai-tenger déli részét az Albániából érkező több tonna szemét miatt, amelyet az erős déli szél hatására az áramlat sodor ki a partokra.

A hulladék nagy része műanyag, ami lassan bomlik le és válik mikroműanyaggá, amely évszázadokig a tengerben marad. Ezek az öt milliméteresnél kisebb műanyagrészecskéket a halak tápláléknak hiszik és megeszik, és bekerülnek a városok vízvezetékrendszerébe is – írta ma a helyi sajtó.

Horvátország már többször kérte az Európai Bizottságot (EB), hogy tegyen megfelelő lépéseket az ökológiai katasztrófa elhárítása érdekében az Adriai-tengeren. Habár Albánia aláírta a Barcelonai Egyezmény – a Földközi-tenger melletti országok megállapodása tengerük környezetvédelmének összehangolására, elsősorban a szénhidrogén- és hulladékszennyezés ellen -, az onnét érkező szemét mennyisége nem csökken.

Albánia 2009 áprilisa óta tagja a NATO-nak, ezen kívül az Európai Unióhoz is felvételi kérelmet adott be 2014-ben. Dubravka Suica dubrovniki származású európai parlamenti képviselő szerint a tagjelölt országnak kötelessége betartani és alkalmazni az uniós jogszabályokat, az EB-nek pedig támogatnia kell ezeket az országokat abban, hogy az egyezményben foglaltakat teljes mértékben végrehajtsák.

Lenkei Péter küldte az alábbi képet a cikkhez:  
Albániában nagyon ráférne a társadalomra a hulladékos szemléletformálás. A tengerparton annyi a szemét, hogy amikor ad hoc kimentünk a tengerhez, rögtön találtam magamnak egy pár papucsot az eldobott szemetek közt.

tengerpart szeméttel Albánia fotó: Lenkei Péter

 

Szétszennyezzük a Földközi-tengert is

Szétszennyezzük a Földközi-tengert is

A Földközi-tengerről köztudott, hogy a világ egyik legszennyezettebb térsége, ám szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a helyzet tovább rosszabbodhat és hamarosan annyi műanyag hulladék lesz a Földközi-tengerben, mint hal.

"Jelenleg minden tengerből kifogott három kilogramm halra egy kilogramm műanyag hulladék jut. Becslések szerint azonban 2030-ra egy kilogramm halra egy kilogramm hulladék juthat" – közölte Miguel Garcia-Herraiz spanyol diplomata, a Szövetség a Mediterrán-térségért nevű szervezet környezetvédelemért és vízgazdálkodásért is felelős főtitkár- helyettese. Az Európai Unió által is támogatott regionális együttműködési fórum Nápolyban rendezett tanácskozást a problémáról.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás