Hogyan alakul a vízbáziskészlet mennyisége és minősége a jövőben?

2022. március 24.

Hírek

Földünk vízkészletének nagyobb része sós és mindössze közelítőleg 2,5%-a édes víz. E mennyiségnek mintegy 70%-a gleccserekbe, jégsapkákba zárt, nem hozzáférhető. A hozzáférhető édesvíznek mintegy 30%-a található a talajokban, a talajvízben és javarészt a mélyebben húzódó felszín alatti vizekben, míg csupán 1% tartozik a felszíni édesvizekhez, vagyis a folyókhoz, tavakhoz.

A zöld agrárfelsőoktatás orbáni zsákutcája

2021. november 25.

Hírek

Gőzerővel zajlik az egyetemek kormányközeli, leválthatatlan és ellenőrizhetetlen vagyonkezelő kuratóriumok által irányított magánalapítványokba való kiszervezése, és – a választások előtt biztos, ami biztos – feltőkésítése, az egyetemek politikai megszállása, az úgynevezett “egyetemi modellváltás”. Az átszervezés az agrárfelsőoktatáson, így a Szent István Egyetemen is átgázolt.

A főigazgatóval együtt oktatók is távoznak a bezárásra ítélt keszthelyi Georgikonról

2021. szeptember 6.

Hírek

Annak ellenére szüntetik meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem keszthelyi campusát, hogy a jövőre 225 éves Georgikonon magas színvonalú kutatómunkát végeznek, jól gazdálkodnak, oktatóinak 80 százaléka tudományos minősítéssel rendelkezik. Szeptemberben a fővárosban hirdetnek demonstrációt a Georgikon megmentéséért

Nagy István: agrárminiszter vagy pozőr?

2021. május 17.

Hírek

Ha a Magyar Hang cikk kérdése komoly, akkor az én válaszom az, hogy bizonyosan nem sensu stricto agrárminiszter, hiszen nem irányít, hanem irányítják. Szolgálatot teljesít, a szó szoros értelmében. Nehéz megmondani, hogy ki a donor, mert mindenkire (Lázárra, Csányira stb.) olyan odaadóan mosolyog, hogy kirázhatja tőle az ellenzéket a hideg. Nekem viszont tetszik, nem rejti… Tovább »

Ángyán Józseffel a Szent István Egyetem utáni korszakról No2

2021. április 4.

Hírek

“Félfeudális, autokratikus rendszerekben a vezetők kiválasztásánál, a vezetői pozíciók betöltésénél döntően nem a tehetség, a rátermettség, az alkalmasság vagy az addigi teljesítmények, hanem a rendszer és főleg annak vezetője iránti feltétlen lojalitás és szolgálatkészség a meghatározóak.” – Darvas Béla interjúja Ángyán Józseffel az egyetemi rendszer átalakításáról, II. rész.

Új trendek a világ vezető agráregyetemein – a jövő az ökológiai szemléletű gazdálkodásé

2021. március 25.

Hírek

A Greenpeace Magyarország és a Védegylet Egyesület „Új trendek a világ vezető agráregyetemein” címmel a mai napon 10.00-tól nemzetközi online konferenciát szervez. A rendezvény célja, hogy a világ legjobb külföldi agráregyetemeiről érkezett előadók bemutassák az új oktatási és kutatási irányokat a mezőgazdaság és élelmezés területén.

Róna Péter szerint szemléletváltásra van szükség a magyar agráriumban

2021. február 3.

Hírek

Január végén Lázár János volt kancelláriaminiszter, többszörös kormánymegbízott, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja lett és kijelentette, az új egyetemet Európa egyik legjobb agráregyetemévé akarják fejleszteni. Az elképzelés realitásáról kérdezte a Magyar Hang Róna Péter közgazdászt, az Oxfordi Egyetem oktatóját.

Likvidálja a környezetbarát agrár felsőoktatást az Orbán-kormány

2021. január 19.

Hírek

„A környezetgazdálkodási agrármérnök alapszakot már megszüntették, a felsőoktatási törvényben szereplő szakok listájáról is törölték, és sajnálatos módon az ökológiai mezőgazdaság szakot sem fogják már meghirdetni, felmenő rendszerben kivezetik a képzési palettáról”- nyilatkozta Ángyán József professzor a Qubitnek.

Adalékok az agrár felsőoktatás tönkretételéhez

2021. január 11.

Hírek

A Szent István Egyetem fideszes átalakításával február 1-jén létrejövő Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel kapcsolatos  aggályairól írt Darvas Béla nemrég véleménycikket.  Erre reagált a hazai agrárfelsőoktatás fellegvárának zöldítéséért évtizedeken át küzdő Ángyán József professzor, akinek intézetét Orbán Viktor pitiáner politikai bosszújából szüntették meg.