Hírek
Január 20-án, a pingvintudatosság napján jelentették be, hogy brit kutatók műholdfelvételek segítségével új császárpingvin-kolóniát fedeztek fel az Antarktiszon. Ez jó hír, de így is van ok az aggodalomra a globális felmelegedés által veszélyeztetett fajjal kapcsolatban.
Hírek
Az antarktiszi Pines Island-öbölbe először 1985-ben hajózott az amerikai parti őrség jégtörője, a fedélzetén környezetvédőkkel, akik már akkor aggódtak az ide torkolló két óriási gleccser állapota miatt.
Hírek
Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának igazgatója szerint az ózonlyuk gyógyulása „évente kétmillió embert ment meg a ráktól”.
Hírek
Az antarktiszi Thwaites-gleccser a globális felmelegedés hatására a következő években gyors olvadásnak indulhat. A gleccsert a tudósok „ítéletnapi gleccsernek” nevezték el, mert nagy az esély arra, hogy a gleccser egyszer összeomlik, ami több tíz centiméterrel is megemelheti a tengerszintet.
Hírek
A napokban két tanulmány is napvilágot látott komoly folyóiratokban, melyek a klímaváltozás kapcsán további aggodalomra adnak okot, és amelyek az elszabaduló, azaz, a természetben meglévő pozitív visszacsatolási folyamatok miatt már nem visszafordítható felmelegedés rémképét mutatják.
Hírek
A Föld legtávolabbi vidékén, már az Antarktiszon is kimutatták a mikroműanyagot, vagyis az 5 milliméteresnél kisebb plasztikdarabkákat a hóban. Ezek a levegőben utazva is megtehetnek több ezer kilométert, de lehet hogy az emberi jelenlét az Antarktiszon “mikroműanyag-lábnyomot” hagy maga után.
Hírek
Minden eddiginél kisebbre zsugorodott az Antarktiszt körülvevő tengeri jég idén februárban a most közzétett mérések szerint. 2022. február 25-én drasztikus rekordot mértek.
Hírek
A nyolcvanas évek közepére vált nyilvánvalóvá, hogy az Antarktisz feletti ózonréteg elvékonyodása ellen cselekedni kell. Sok minden történt, de tavasszal még mindig rendszeresen ott a lyuk.
Hírek
Az Antarktiszon őshonos, két virágos növény a felmelegedés miatt gyors terjedésbe kezdett: a sarki ökoszisztémák változásai az elmúlt évtizedekben felgyorsultak egy tanulmány szerint.
Hírek
A kutatók csaknem 3 kilométer mélyre fúrnak le négy év alatt, hogy választ kapjanak a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekre. Másfél millió éves jeget keresnek.