Brazil orvbányászok véres aranya van az Apple, Google és Microsoft termékekben

2022. augusztus 3.

Hírek

Rendőrségi dokumentumok szerint egy olasz közvetítőcégen keresztül jutott el az illegálisan kitermelt arany a tech óriásokhoz, amelyek azt elektronikai cikkek áramköri lapkáiban használják fel rendkívüli kis mennyiségben. Az ügyben nyomoznak a brazil hatóságok, vádemelés egyelőre nem történt.

Aranyszendvics robbanthat az energetikában?

2018. szeptember 14.

Hírek

Minden eddigi megoldásnál nagyobb hatásfokkal alakítja elektromos energiává a Nap fényét egy új napelem, amelyet a Hokkaido Egyetem kutatói fejlesztettek ki.

Évi 500 tonna aranyat dobunk ki az e-hulladékkal

2017. december 30.

Hírek

Ez közel 20 milliárd euró értékű aranyat jelent, nem beszélve a többi értékes anyagról, amelynek csak kis részét bányásszuk vissza az elektromos és elektronikus eszközök hulladékából.

Románia visszamondja Verespatak világörökségi jelölését

2017. október 30.

Hírek

Az országok általában versengenek, hogy egy épület vagy egy térség felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára. Románia most pont az ellenkezőjében mesterkedik Verespatak ügyében a HVG tudósítása szerint. Nem mindenkinek lenne aranybánya.

Így zöldítenék a tokiói olimpiát

2017. február 3.

Hírek

Régi mobilok alkatrészeiből csinálják az aranyérmeket a tokiói olimpiára, így a japánok két legyet üthetnek egy csapásra: házhoz jönnek a nemesfémek, és még a környezetet is védik az érmek elkészítésénél.

Döntésre jutott az EU a konfliktusos-ásványok ügyében

2016. december 18.

Hírek

Legkevesebb 300.000 gyermek, akár 5 éves is, napi 8-10 órát dolgozik iskola helyett aranybányákban. 15 millió ember dolgozik világszerte kisméretű bányában, nem megfelelő munkakörnyezetben: védőfelszerelés nélkül, mérgező gázokat lélegezve, tűző napon, folyamatos életveszélyben. Megszületett a végső szabályozás a konfliktusos ásványok kapcsán, hogy megállítsa azon fegyveres csoportok pénzelését a fejlődő országokban, amelyeknek ón, tantál, nióbium és… Tovább »

Az arany ára – napjaink rabszolgasága

2015. december 10.

Hírek

“A viszonyok embertelenek voltak. A fegyveres csoportok a törvényen kívül állónak tekintették magukat, és senki nem tudta megfékezni őket.” Axel Mutia Mburano így írja le a mindennapjait, amelyek egy kongói bányában teltek, ahol 15 000 sorstársával kézzel fejtette az ónkövet, és aranyat mosott a közeli folyóban puskacsövek árnyékában.