A méhészekkel együtt bukhat az élelmiszeripar

2023. december 14.

Hírek

Kilátástalan helyzetben a méhészetek – A termelési ár feléért veszik át a mézet, a méhészek kétharmada feladhatja. Az ágazat leépülésével a beporzók száma is drasztikusan csökken.

Robotméhek menthetik meg a Földünk porzás rendszerét

2023. június 10.

Hírek

Méhek nélkül drasztikusan sérülne a Föld biodiverzitása, és a legfontosabb mezőgazdasági növények terméshozama is csökkenne, hiszen ezeknek az egyharmada, a vadnövényeknek pedig a 90%-a igényel beporzást. Levegyszerezzük őket, de jönnek helyettük a robotméhek. Szép új világ 🙁

A glifozát igenis káros a méhekre

2023. május 1.

Hírek

A Méhek napja alkalmából ajánljuk figyelmetekbe a Pesticide Action Network Europe  kiadványát, amely ökotoxikológiai tanulmányok összegzésével bemutatja, hogy a glifozát-alapú gyomirtó szerek sok szempontból károsak a méhekre.

Ferenc pápa is támogatja a méhek védelmét

2021. szeptember 4.

Hírek

Utolsó hónapjába fordult a “Mentsük meg a méheket és a gazdákat!” európai polgári kezdeményezés. Egy erős hajrával még összegyűjthetjük az egymillió aláírást. Ma már közel 750 ezer aláírásnál járunk. Jó hír, hogy Ferenc pápa is támogatja ezt az európai polgári kezdeményezést, és jövő szerdán a Vatikánban fogadja a kampány képviselőit.

A legfontosabb hazai környezetvédelmi kutatási területek

2021. március 15.

Hírek

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) koordinálásával a szakemberek – a Környezeti jövőkutatás – Magyarország 2050 című tanulmányból kiindulva – meghatározták azt a 14 legfontosabb témát, amelynek a kutatása az elkövetkező években elegendő ismeretet biztosíthat ahhoz, hogy az évszázad közepére a jelenleginél kedvezőbb trendek határozzák meg hazánk környezeti állapotát.

A vadméhek kutatója Kovács-Hostyánszki Anikó

2020. november 18.

Hírek

Ha nincs héjád, megteszi egy törpekakas is, ha utánozni szeretnéd Homoki Nagy István filmjét. Így indult Kovács-Hostyánszki Anikó biológia iránti szerelme. A zoológus fő kutatási területe a 700 hazai vadméh faj élete és beporzó tevékenysége. Mi a különbség a vadméh, a mézelő méh, és a darazsak között? Miért alapították meg a beporzók napját? És még… Tovább »

A méhek a világért. A világ a méhekért?

2020. május 20.

Hírek

Az Egyesült Nemzetek Szervezete 2018-ban döntött úgy, a Szlovén Méhészeti Egyesület javaslatára, hogy május 20-at a Méhek Világnapjává nyilvánítja. Miért tartotta fontosnak a nemzetközi szervezet, hogy ezeknek a helyes kis rovaroknak saját napjuk legyen az évben, amikor remélhetőleg többen figyelnek rájuk, mint az egyéb időszakokban? És hogy jönnek a képbe a szlovénok?

A méhmentésben segít a Magyar Tudományos Akadémia

2019. május 25.

Hírek

Nagy bajban leszünk, ha nem tesszük beporzóbarátabbá a mezőgazdaságot – figyelmeztet az MTA Ökológiai Kutatóközpontja, ezért az ingyenesen letölthető kiadványukban ötleteket adnak a méhmentésre.

Miért is van szükség a méhekre?

2019. május 20.

Hírek

A méhek világnapján (május 20.) arra figyelmeztet a FAO, hogy a beporzók eltűnése tápláló termények elvesztését okozhatja.

Gazdasági katasztrófához vezethet a tömeges méhpusztulás

2019. május 4.

Hírek

Világszerte pusztulnak a méhek. Ha nem sikerült megfékezni a folyamatot, ökológiai és gazdasági katasztrófa következhet. Magyarország még kedvező helyzetben van, de a tavalyi tömeges elhullás figyelmeztető jel.