Már a Dunából is kimutathatóak az örökéletű méreg PFA-vegyületek

2024. március 26.

Hírek

Aki használ sütőpapírt, szokott mikrós popcorn-t enni, impregnálja a sportcuccait vagy kontaktlencsét hord, az már egész biztosan érintkezett az ún. örök vegyületekkel. A PFA (perfluor- és polifluor-alkil) gyűjtőnéven ismert vegyi anyagokat azért nevezik öröknek, mert rendkívül nehezen és sokára bomlanak le. Így felhalmozódnak a szervezetben és a környezetben. Egy tavalyi tudományos kutatás kimutatta, hogy ezek… Tovább »

Az Európai Bizottság újabb 10 évig mérgezné polgárait a rákkeltő kockázatú glifozáttal

2023. szeptember 21.

Hírek

Az Európai Bizottság szerdán közzétett javaslata további tíz évre meghosszabbítaná a rákkeltő kockázatú glifozát gyomirtó engedélyét. A Bizottság javaslata szöges ellentétben áll az európaiak akaratával, és egy a héten az Európai Parlamentben tartott meghallgatáson vezető tudósok rávilágítottak, hogy a javaslatot megalapozó hatósági vélemények súlyos hibáikat és hiányosságokat tartalmaznak. Ezért  a Magyar Természetvédők Szövetsége és a… Tovább »

Betiltották a parfümök és kozmetikumok közkedvelt összetevőjét

2022. április 7.

Hírek

Sokan szembesülhetnek azzal, hogy kedvenc termékeiket nem találják a drogériákban vagy a nagyobb áruházláncokban. Ez igaz minden európai boltra, mivel a butilfenil-metilpropionál nevű szintetikus anyagot tartalmazó termékeket március 1-től tilos értékesíteni Európában és az Egyesült Királyságban is.

Mikroműanyag a vádlottak padján

2021. március 12.

Hírek

A műanyag nem önmagában rossz, hiszen relatíve olcsón tartós és rendkívül előnyös tulajdonságokkal rendelkező használati eszközöket lehet létrehozni belőle. A mikroműanyagokról viszont már nehéz lenne pozitívan nyilatkozni. Ezek a parányi (jellemzően 5 mm-nél kisebb), műanyagtárgyak kopásából származó vagy szándékosan létrehozott részecskék komoly aggodalomra adnak okot.

Uniós szigor a legveszélyesebb anyagoknál

2019. június 14.

Hírek

Az Európai Unió szigorúbb szabályokat fogadott el a környezetben tartósan megmaradó, az ENSZ veszélyes anyagok jegyzékében szereplő szerves anyagokról – közölte tegnap az Európai Unió Tanácsa.

Plágiummal verték át a méreggyártók az uniós döntéshozókat

2019. január 19.

Hírek

Nagyrészt a vegyipari cégek dokumentumait plagizálta az a szakvélemény, amelynek nyomán 2015 novemberében az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság kizárta, hogy a glifozát gyomirtó rákkeltő lenne- állapították meg európai képviselők felkérésére plágiumszakértők. Azaz az elmúlt évek egyik legvitatottabb uniós döntése, az ENSZ illetékes intézete által valószínű rákkeltőnek minősített vegyszer uniós engedélyének meghosszabbítása, nem objektív, független értékelésen, hanem… Tovább »

Mindennapi kemikáliáink harmada necces

2018. október 17.

Hírek

Első ízben mérte fel egy nemzeti hatóság Európában, hogy a környezetünkben leggyakrabban előforduló vegyszerek – összesen 1814 molekula – engedélyezéséhez benyújtott ipari dokumentáció mennyire megbízható. Arra jutottak, hogy e vegyi anyagok harmada nem tartja tiszteletben az EU egészségügyi vagy környezetvédelmi normáit.

Az EU mezőgazdasági biztosa kiállt a glifozát mellett

2017. április 28.

Hírek

Az Európai Bizottság még nem döntött a növényvédő szer hatóanyag engedélyének megújításáról, ugyanakkor a mezőgazdasági biztos a glifozát 10 évre szóló engedélyezését vetette fel.