Eltűnőben az osztrák gleccserek

2024. április 8.

Hírek

Fél évszázadon belül eltűnnek a gleccserek Ausztria hegyvidékéről. Az Osztrák Alpesi Klub mérései 93 gleccser gyors zsugorodását mutatják az elmúlt 3 évben – írja az Euronews.

Olvadó gleccserek, egyre veszélyesebb gleccsertavak

2023. február 8.

Hírek

A globális felmelegedés miatt olvadó gleccserek okozta áradások világszerte 15 millió ember életét fenyegetik, a legnagyobb veszélyben az ázsiai települések vannak – írták egy tegnap publikált jelentés szerzői.

Klímaaggodalom: még drámaibb a helyzet az eddig gondoltnál

2022. augusztus 16.

Hírek

A napokban két tanulmány is napvilágot látott komoly folyóiratokban, melyek a klímaváltozás kapcsán további aggodalomra adnak okot, és amelyek az elszabaduló, azaz, a természetben meglévő pozitív visszacsatolási folyamatok miatt már nem visszafordítható felmelegedés rémképét mutatják.

Ördög Köve-díjas a palackozott gleccservíz

2020. szeptember 30.

Hírek

Környezetvédelmi szégyendíjat kapott az olvadt grönlandi gleccserjégből palackozott víz, melyet több mint 9600 kilométerre szállítják. A sarki jégsapka olvadását tekintve ez különösen cinikusnak tűnik – hangsúlyozta a svájci Alpok Kezdeményezés elnevezésű környezetvédelmi aktivistacsoport, amely évente ítéli oda az Ördög Köve-díjat.

Kettétört a patagóniai jégmező a klímaváltozás miatt

2019. május 26.

Hírek

Két részre szakadt és várhatóan tovább töredezik a Chile és Argentína között 12 ezer négyzetkilométeren elterülő dél-patagóniai jégmező a klímaváltozás miatt – figyelmeztetnek chilei kutatók, akik márciusban látogattak el a térségbe.

Évi 1 métert vékonyodnak az ausztriai gleccserek

2019. május 15.

Hírek

Eddig a jégtömeget elsősorban a gleccserek felszíne alapján becsülték meg. Az Osztrák Tudományos Akadémia (ÖAW) hegységkutató intézetének tudósai új módszert alkalmaztak a jég vastagságának mérésére.

A gleccserekből kapjuk vissza a gyilkos sugárzást

2019. április 10.

Hírek

Veszélyes mértékű radioaktivitást rejthetnek a gleccserek: a csernobili és fukusimai reaktorok katasztrófái, valamint az atomfegyvertesztek radioaktív nyomot hagytak az Alpok, az Északi- és Déli-sarkvidék, Kanada, Izland és a Kaukázus gleccserein – jelentette be Caroline Clason brit kutató ma az Európai Földtudományi Egyesület (EGU) bécsi közgyűlésén.