A klímaharcos gombák köztünk élnek

2024. június 2.

Hírek

Gombákat szinte mindenki evett már, azt azonban kevesen tudják, hogy a klímaváltozás visszafordításában és az ökoszisztémák védelmében is nagy szerepet játszanak. Manapság egyre több kutatás zajlik a természet eredeti „biotechnológiájával” kapcsolatban, hiszen egyes fajok rendkívüli hulladékfogyasztási és szennyezőanyag-eltávolítási képességgel rendelkeznek.

Sajnos “aranyfolyót” fényképezett a NASA Peru felett

2021. február 13.

Hírek

Nem azért fénylik, mert arany. A Nemzetközi Űrállomásról készült felvételen ugyan csak a napfény miatt csillan meg a sok-sok apró gödörben a víz. A háttérben azonban mégis az arany áll: a gödröket a mohó garimperók (aranyásók) mélyítették Perunak a Madre de Dios folyóról elnevezett tartományának esőerdejében. A kép 15×15 km-es területet mutat az óceánokat összekötő… Tovább »

Egyre több elektronikai hulladékunkkal nem tudunk mit kezdeni

2020. július 5.

Hírek

2019-ben rekord mennyiségű, 53,6 millió tonnányi elektromos hulladék halmozódott fel, ami 21 %-os emelkedést jelent az elmúlt 5 évben. Egy új tanulmány szerint az elemmel, akkumulátorral vagy hálózati csatlakozóval rendelkező, kidobott műszerek össztömege akkora, mint 350 Queen Mary 2. méretű hajóé.

Higanyszennyezett vándorsólymok

2019. április 22.

Hírek

Egy amerikai kutató azokban a madarakban is kimutatta a szennyeződést, amelyek ipari telepektől távol élnek. A szaporodásukra hathat károsan a szennyeződés.

A francia vérszivattyú máig gyilkos, itt még a vadhús is ehetetlen

2018. december 30.

Hírek

Száz évvel az első világháború vége után még mindig használhatatlan Verdun környékének egy része: a francia állam által kijelölt tilalmi zónát a fel nem robbant lőszerek, és a földbe jutott mérgező vegyületek teszik élhetetlenné. Az eü. határérték akár tízezerszeresét (!) kitevő arzént rejt a föld, és hasonlóan magas a talaj nehézfémtartalma is.

Higannyal mérgezik a perui esőerdőt

2018. november 21.

Hírek

Hatalmas területű elsődleges, érintetlen esőerdő veszett oda az elmúlt 5 évben a kézi és kisüzemi aranybányászat miatt az Amazonas-medence Peruhoz tartozó részén – derült ki a Wake Forest Egyetem Amazóniai Tudományos és Innovációs Központjának új elemzéséből. Mérgező higannyal vonják ki az értékes fémet a talajból.

A norvég partokat 67 tonna higany veszélyezteti

2018. október 9.

Hírek

Szivárgásmentes burkolattal fednék be azt a II. világháborús német tengeralattjárót, amely még a norvég partoknál süllyedt el. Az elsüllyedt jármű fedélzetén 67 tonna mérgező higany található.

Lépcsőzetes búcsú az amalgámtól

2018. július 11.

Hírek

Uniós rendelkezés szerint júliustól tilos amalgámmal tömni a terhesek és a 15 éven aluliak lyukas fogait. Az anyag használatát egyik alkotórésze, a higany toxikus hatásai miatt 2030-ra végleg meg kell szüntetni az európai fogászatokon. Az új szabályra a Pharmaonline szakmai portál hívta fel elsőként a figyelmet.

Már csak mítosz a tiszta Svájc

2018. április 20.

Hírek

Veszélyes mennyiségű brómot, kadmiumot, higanyt és ólmot mutattak ki a Genfi-tóból származó műanyaghulladékban.

Időzített higanybomba még a permafrosztba fagyva

2018. február 8.

Hírek

Félelmetes következtetésre jutottak méréseik alapján amerikai földtudósok: az északi sarkkörön túli földterületek állandóan fagyott talaja, az úgynevezett permafroszt kétszer annyi higanyt tartalmaz, mint a bolygó többi részén található higanylelőhelyek összessége. Hogy mi ebben a félelmetes?