A hódok szerepe a vízgazdálkodásban 2024

2024. június 11. - 2024. június 11.

Helyszín: Tápióbicske

Programok

Hód Konferenciát szervez az Országos Vízügyi Főigazgatóság a HUN-REN Ökológiai Kutatóközponttal. Időpont: 2024. június 11. Helyszín: Tápióbicske, Fehér István Művelődési Ház és Könyvtár

A pocsolyatérkép legendája

2024. május 7.

blog

A hazai természetvédők egyik gyakran hivatkozott dokumentuma a pocsolyatérképként emlegetett ábra. Legyen az a klímaváltozás miatt aggódó laikus vagy vízgazdálkodással foglalkozó profi kutató, nem megkerülhető ez a térkép. Toposzként kíséri végig a vízzel és a klímaváltozással kapcsolatos vitákat és hangos megnyilvánulásokat.

A sarki felmelegedés és a hód migráció

2023. február 5.

Hírek

A globális felmelegedés következményeként a sarki régió hőmérséklete is emelkedik. A klímaváltozás ideális körülményeket teremt az így beköltöző hódoknak, amelyek gátépítése azonban megbolygatja a térség ökoszisztémáját.

Tények a hódokról és a konfliktuskezelésről

2023. január 29.

Hírek

A hód nem vadászható. Miért jó ez? A természetvédőknek azért, mert így továbbra is az ő hatáskörükbe tartoznak az ökoszisztéma-mérnök fajjal kapcsolatos döntések, a vadgazdálkodóknak pedig azért, mert így biztosan nem merül fel, hogy a vadgazdálkodó fizessen hódkárt.

Kilőhetik a hódokat Magyarországon

2022. augusztus 1.

Hírek

Új rendelkezések láttak napvilágot az eurázsiai hóddal (Castor fiber) kapcsolatban a Magyar Közlönyben. A rendelet szerint hódokra október 1. és március 31. között lehet vadászni. Arról is döntöttek, hogy a hódgátakat el lehet bontani, de csak a a természetvédelmi hatóság engedélyével.

Miért fontosak a hódtavak?

2022. július 25.

Hírek

Magyarország területére az 1990-es évek elején Nyugat-Európából indult a hódok természetes visszatelepülése, egyre több helyen észlelték nyomait, vagy látták az állatokat a Duna, Mura, illetve a Rába mentén. Napjainkra gyakorlatilag hazánk minden jelentősebb vízfolyására eljutott ez a rágcsálófaj.

Hódvárat és egy négyhektáros vizes élőhelyet pusztítottak el ismeretlen tettesek

2022. február 8.

Hírek

Sokan emlékezhetnek még a fővárosi jelentőségű Szilas-tó Természetvédelmi Területet ért élőhely pusztításra, mely egy nagy kiterjedésű magántulajdonú erdő jogszerűnek mondott tarvágásával kezdődött, majd a fővárosi illetékes hatóságok előírására fittyet hányó természetkárosításban csúcsosodott ki. Most újabb súlyos természetkárosítás történt Rákospalotán!

Egyre északabbra jutnak a hódok

2021. december 23.

Hírek

A hódok jelentősen befolyásolják a környezetet, a gátjaik miatt például nő a vízfelület, ami a sarkvidéken a permafroszt olvadásához vezet. A folyamat hatására metán és szén-dioxid szabadul fel a korábban fagyott talajból.

A gerincesek pusztulásának a duplája zajlik, de alig tudunk róla

2019. augusztus 14.

Hírek

A kutatók összegyűjtötték és elemezték a világ 126 édesvízi megafaunafajáról rendelkezésre álló adatokat és 44 faj történelmi és jelenlegi földrajzi megoszlásáról szóló adatokat Európában és az Egyesült Államokban. A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy leginkább a nagytestű halfajok populációja csökkent.