Hírek
Nemcsak őshonos növény- és állatfajokat szorítanak ki az invazív fajok, hanem nagyon jelentős környezeti és gazdasági kárt is okozhatnak. Kutatók szedték össze, mely fajok okozzák a legnagyobb gondot Európában, illetve melyekre kell nagyon odafigyelni a jövőben.
Hírek
A feketefejű meztelencsiga és a malaccsiga csak most kerültek elő hazánkból, máris országszerte elterjedtek, elsősorban települések közelében találkozhatunk velük. Mindkét faj terjedőben van jelenleg, és olyan családba tartozik, amelynek több tagját kertészeti kártevőként tartják számon.
Hírek
Az emberek nagy számban és messzire terjeszthetnek növényi magokat a ruházatukon, amelyek még a gépi mosást követően is megőrizhetik csíraképességüket, így tudtunkon kívül szerepünk lehet a növényfajok terjesztésében – állapítják meg az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai legújabb kutatásukban.
Hírek
Egyre több állat- és növényfaj húzódhat Európa felé az évszázad közepére. Kutatók becslései szerint világszerte több mint egyharmaddal fog megnövekedni az úgynevezett tájidegen állat- és növényfajok száma. Az állatok között elsősorban a “kevésbé feltűnő” fajok – rovarok, puhatestűek és rákállatok – várhatóak.
Hírek
A biológiai sokféleség, azaz a biodiverzitás riasztó mértékben csökkent az elmúlt években, melynek hátterében a földhasználat változása, az élő szervezetek közvetlen felhasználása, a klímaváltozás, a környezetszennyezés, valamint az özönfajok térnyerése áll. A Szent István Egyetem fiatal kutatói ennek kapcsán új adatokkal támasztották alá, hogy vasútvonalak és vadetetők közelében is jellemző az agresszíven terjedő növényfajok térnyerése.
Hírek
Az Egyesült Államokban, Georgia erdeinek urai lettek az argentin fekete-fehér tejuk, amik akár egy méter hosszúra is megnőhetnek. Szinte bármit megesznek, amit csak akarnak.
Hírek
A közönséges vadgesztenye is felkerült a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listájára, amin már több mint 400 olyan Európában őshonos fafaj szerepel, amiket a kihalás fenyeget.
Hírek
Az eddigi egyik legnagyobb óriáskígyóra bukkantak a floridai Big Cypress természetvédelmi területen, ahol egy 5,2 méteres, 64 kilós állatot fogtak be a nemzeti park emberei, méghozzá úgy, hogy jeladót szereltek a hím tigrispitonokra, melyek aztán elvezették őket a párzásra kész hatalmas nőstényekhez.
Hírek
Először vetettek be drónokat rágcsálóirtáshoz, hogy patkánymentesítsék a Galápagos-szigeteket – jelentette be a Galápagosi Nemzeti Park (PNG).
Hírek
Egy nemzetközi tudóscsoport a tájidegen fajok behurcolásának kockázatára figyelmeztet a Current Biology szaklapban megjelent tanulmányában, és azt állítja: károsíthatja az ökoszisztémákat a világ néhány régiójában Kína új selyemútja.