Hírek
A magyarországi gólyák pusztulásáról jelent meg a napokban egy háromperces videóriport a brit közszolgálati csatorna, a BBC honlapján. A videó szerint környezetvédelemmel foglalkozó civilek több tucat halott fehér gólyát találtak az utóbbi hetekben Magyarország keleti felén. A fokozottan védett madarak halálát áramütés vagy mérgezés okozta.
Hírek
Egy héten belül csaknem 200 elpusztult vagy haldokló tengeri madár tetemét fedezték fel Fano északi-tengeri dán sziget nyugati partján – jelentette be a DOF dán ornitológiai egyesület. Az elpusztult madarak nagy többsége (175) lumma, de akad köztük több lunda és északi sirályhojsza is.
Hírek
Gyönyörű lett a Zene Háza, egyedülálló a hazai kortárs építészetben. De ne feledkezzünk el arról, hogy sajnos van egy komoly hibája (túl azon persze, hogy nem a Ligetbe kellett volna építeni), amire már régóta figyelmeztetek. 2018-ban ezt írtam: “félek, hogy a fás-bokros területet tükröző nagy üvegfelületek évi több száz madár pusztulását okozhatják.”
Hírek
A felderített mérgezéses esetek csak a jéghegy csúcsát jelentik, a természetvédelmi kár így is jelentős – a 16 éves leltár 1600 védett állatot számlál, a pénzben kifejezett értékük eléri a 87 millió forintot. Az MME zéró toleranciát és hatékonyabb fellépést vár el a hatóságoktól és a vadásztársadalomtól a madarakat illegális eszközökkel pusztító bűnözőkkel szemben.
Hírek
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) és a BirdLife International nevű szervezet adatainak legfrissebb elemzése szerint a világszerte élő 557 ragadozómadár-faj 30 százaléka mérsékelten fenyegetett, sebezhető, veszélyeztetett vagy súlyosan veszélyeztetett. Utóbbiak közé 18 faj tartozik, köztük a majomevő sas (nyitóképünkön) és a csuklyás keselyű is.
Hírek
A görögországi vadvédelmi szervezet szerint a helyi erdőtüzek megzavarták az Afrikába tartó gólyákat. Az állatok egy része emiatt eltévedt, megsérült, vagy elpusztult. Algériában már 42 halottja van az erdőtüzeknek. Elönti a víz Velencét, hőség gyötri Szicíliát.
Hírek
A szántóföldekről és rétekről a madarak 40 százaléka eltűnt 1998 óta. A BirdLife Ausztria állatvédő szervezet szerint 61 %-kal kevesebb rozsdás csukot (Saxicola rubetra), 48 %-kal kevesebb erdei pityert (Anthus trivialis) és 34 %-kal kevesebb citromsármányt (Emberiza citrinella) számoltak össze.
Kiadványok
Az elektromos energia általános használata az iparban, majd a háztartásokban a 19. század végétől kezdett világszerte elterjedni, amely természetesen az elektromos áram nagy távolságokra történő szállításának igényével is együtt járt. Az elektromos hálózatok nagy mértékű fejlesztésével párhuzamosan már a 20. század elején beszámolnak a vezetékek mentén megfigyelhető madárpusztulásokról is, azonban a probléma nagyságrendjére csak az… Tovább »
Hírek
A világ legtöbb országában évente (tíz)milliókra rúg a repülés közben magas épületeknek csapódó és elhulló madarak száma. A kutatók különféle módokon próbálják védeni az állatokat az ütközésektől.
Hírek
Az “Ichera” névre keresztelt barátkeselyű Spanyolországban látta meg a napvilágot, gázolás miatt került kézre. Sikeres rehabilitációt követően Bulgáriában, egy jeladóval a hátán engedték szabadon, hogy az ottani populációt erősítse. A rengeteg erőfeszítésnek és a két éve tartó nemzetközi együttműködésnek most egy csapásra vége szakadt, hiszen minden jel arra utal, hogy a keselyűt lelőtték, itt Magyarországon.