Négymilliárd év után újra megszülethet az élet a Földön – magyar akadémikus vezeti a kutatási projektet

2024. július 23.

Hírek

Szathmáry Eörs evolúcióbiológus, az MTA rendes tagja 3 külföldi kutatótársával azt vállalta az Európai Kutatási Tanács legrangosabb pályázatának elnyerésével, hogy kémiai molekulákból kiindulva 6 év alatt életet teremtenek a laboratóriumban. Ez a MiniLife projekt, amelynek sikere esetén egy tápoldattal teli tartályban mikroszkopikus golyócskák úszkálnak, növekednek és osztódnak majd.

Brutálisan sok mikroműanyag van szennyvízeinkben

2024. április 15.

Hírek

A szennyvíztisztító telepek annak ellenére távolítják el nagy hatékonysággal a mikroműanyagokat, hogy nem tervezték azokat ilyen problémák megoldására – derült ki több hazai szennyvíztisztító telep felméréséből. Kiemelten fontos a lakosság hozzájárulása a mikroműanyag szennyezés megelőzéséhez.

Hallásromlással fenyegeti gyermekeinket a zenés rendezvények többsége

2024. április 16.

Helyszín: Magyar Zene Háza Budapest, Olof Palme sétány 3

Sajtótájékoztatók

Visszafordíthatatlan hallásromlással fenyegeti a gyermekeket a nagy hangerejű zene a különböző rendezvényeken, koncerteken, mozikban, színházakban. A szakma törvényi szabályozást sürget. Sajtótájékoztató és miniszimpózium a Magyar Zene Házában a hang világnapján.

Eljött az idő, hogy a szennyezők fizessenek a műanyagszemét miatt

2024. február 23.

Hírek

Rendszerszintű hiányosságok miatt termelünk és használunk fel egyre több műanyagot, s így egyre több kerül ki tengeri, szárazföldi és édesvízi élőhelyekre – derül ki az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete, az EASAC a legújabb kutatásokat összefoglaló kommentárjából. Az európai tudományos szervezetnek a Magyar Tudományos Akadémia is tagja.

Magyar tudomány a lejtőn

2023. december 13.

Hírek

Gyorsan esik vissza a Nobel-díjasaira büszke Magyarország tudományos teljesítménye nemcsak a világ egészéhez, de a régió országaival összevetve is, ahogy a tudományra fordított állami kiadások is folyamatosan csökkennek.

Átadták az MTA Környezetvédelmi Tudományos Ifjúsági Pályadíjakat

2023. június 19.

Hírek

Hogyan lehet gyeprekonstrukcióval javítani a tájsebeket, újrateremteni élőhelyeket és helyreállítani ökoszisztéma-szolgáltatásokat? Mit tehetünk a veszélyeztetett státuszú görög karsztvipera fennmaradásáért a biológiai sokféleség fogyatkozása ellen? Milyen újrahasznosítási és kompatibilizálási lehetőségei vannak a vegyes PET- és PLA-hulladékoknak?

A Magyar Tudományos Akadémia és hajdani kutatóhálózata – Ítélet három év után

2022. december 29.

Hírek

Az Európai Unió jelentése bírálja az Orbán-kormányt az emberi jogok és a demokratikus gyakorlatok számos korlátozása miatt. Jelentése szerint az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság, LMBT-jogok, a tudományos élet szabadsága, a kisebbségek és menedékkérők ügyei emelhetők ki. Itt a tudományos élet megtépázására látunk konkrét példát. Palkovics László lavírozta bele a méla MTA vezetését.