Magyarország ornitológiai nagyhatalom volt már Trianon előtt is

2024. május 20.

Hírek

A világ legelső országai közé tartoztunk, ahol megkezdődött a tudományos és természetvédelmi célú adatgyűjtést segítő madárgyűrűzés. 1902-től ünnepeljük a madarak és fák napját, s már 1906-ban törvény született arról, hogy a gyerekeknek oktatni kell a hasznos madarak védelmét. Ezek a gyökerek.

Madarász szenzáció: Kanadai daru – új faj Magyarországon

2022. november 2.

Hírek

Izgalmasan indult az elmúlt hosszú hétvége, mert dr. Sós Endre és madarász társai egy kanadai darut figyeltek meg a több ezernyi éjszakázásra behúzó (szürke) daru között a Hortobágyon. Ez a madárfaj eddig még nem került távcső elé hazánkban, így a 425. fajként gazdagítja a magyar avifaunát.

Eltűnhet a fekete gólya Magyarországról

2022. október 10.

Hírek

A fekete gólyák idei költése rosszul sikerült az időjárás, és a fajra jellemző speciális élőhelyigények miatt. Itthon 350-400 pár fekete gólya fészkel, és a nagyon erős aszály már a tél folyamán éreztette hatását, nem találnak elég élelmet maguknak – közölta Orbán Zoltán, az MME szóvivője.

Milyen hatással van az aszály a gólyák életmódjára?

2022. augusztus 2.

Hírek

Ez az év nem a gólyák éve – mondják a szakemberek. Akár 3-4 héttel korábban elkezdődhet e fajok vonulása a szárazság miatt. Ne etessük a gólyákat! “A most tapasztalható hőség a madarak számára még messze nem szélsőséges. Rendkívül jól szigetelő tolltakarójuk nemcsak a hidegtől, de a melegtől is védi őket” – közölte a MagyarNarancs érdeklődésére… Tovább »

Madármegfigyelők kézikönyve – Alapismeretek és települési barangolások

Kiadványok

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa által írt hiánypótló könyv célja a Magyarországon is mind népszerűbb távcsöves madármegfigyeléssel most ismerkedők segítése a terepi felszerelés kiválasztásában, a madárhatározó használatában, a települések madárvilágának megismerésében.

A madárbarátság Covid-19 karantén kompatibilis

2021. január 6.

Hírek

Miért kevés etetőinknél a madár? Milyen évet zárt az MME? Mennyiben érinti a Covid járvány a munkájukat? Mit kell tudni 2021 év madaráról? Mai világunkból hiányzik a döntésökológia, de mi köze ennek nagy tavaink körbebetonozásához?  Aki válaszol: Orbán Zoltán, az MME szóvivője.

Akit 10 évesen beszipkázott a kakukk lobbi – a Greenfo podcastjában Orbán Zoltán

2020. április 29.

Hírek

Nem lehet úgy védeni egy fajt, hogy rágumipókozok egy természetvédelmi őrt, meg két madarászt, és akkor azok jól megvédik. Alapvetően az élőhelyeket kell védeni, megőrizni, megfelelően visszavadítani. Sok-sok érdekesség egy órában Orbán Zoltánnal a bushmeattól a koronavíruson, és a zoonózison át az ismeretterjesztésig.

Madárbarátok nagykönyve

Kiadványok

Az emberi civilizáció globális környezet átalakítása félelmetes ütemben pusztítja az élőhelyeket és az állatfajokat. A tudósok és a természetvédelmi szakemberek figyelmeztetései a média segítségével napjainkban már a lakosság mind nagyobb részéhez eljutnak, ahhoz azonban, hogy az emberek tenni is tudjanak a folyamatok ellensúlyozása érdekében, eszközöket kell a kezükbe adni. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület… Tovább »

Orbánnak a madarászok is gyanúsak

2018. augusztus 13.

Hírek

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az Európai Uniótól kapott támogatások miatt szerepel a külföldről támogatott szervezetek listáján – mondta az MME szóvivője a Klubrádióban. Az összeállítást továbbra is aggályosnak és értelmetlennek tartják, de problémát egyelőre nem okoz nekik, az uniós támogatás viszont elengedhetetlen a hazai természetvédelmi munkához.