Egy 3500 éve – 2-3 éves korában – elpusztulhatott barnamedve tetemét boncolták fel orosz tudósok. A medve maradványai tökéletes állapotban őrződtek meg az örök fagyban Kelet-Szibériában. Egy sarkvidéki szigeten rénszarvaspásztorok fedezték fel.
permafroszt
A klímaváltozás az északi-sarkvidék infrastruktúráját is tönkreteszi
Hatalmas károkat okoz az északi-sarkvidéki infrastruktúrában a klímaváltozás az Északi-sarkvidéket tanulmányozó tudósok szerint. Kutatásaik alapján 2050-re a globális felmelegedés miatt az infrastruktúra 70 százalékát és a kritikus infrastruktúra 30-50 százalékát fenyegeti károsodás, amelynek előre láthatóan több tízmilliárd dollár lesz a költsége.
Brutál légszennyezést okoztak a jakutföldi erdőtüzek
Az Európai Unió Copernicus földmegfigyelési programjának műholdas adatai szerint a nyár eleje óta tomboló erdőtüzek a szibériai Jakutföldön rekordmennyiségű szén-dioxid-kibocsátást eredményeztek.
24 000 év lefagyottság után jól van és szaporodik a szibériai organizmus
Olyan 24 ezer éves, fagyott araszoló kerekesférgeket (Bdelloidea rotifera) találtak orosz kutatók a szibériai permafrosztban, amelyek kiolvasztás után képesek szaporodni.
Milyen változásokat okozhat a globális felmelegedés a Kárpát-medencében?
A globális felmelegedés miatt a korábban is jó vízellátottságú területek egyre nedvesebbé, a vízhiányos területek pedig egyre szárazabbá válnak – mondta Bozó László, az MTA Víztudományi Program Irányító Testületében is szerepet vállaló akadémikus, aki arról is mesélt, hogy Magyarországot miként érintheti a globális felmelegedés, mire készülhetünk.
2020 volt a valaha mért legmelegebb év Európában
Bár sokan abban reménykedtek, hogy ha lesz bármi pozitív következménye a világjárványnak, az az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkenése és ezáltal a klímaváltozás lassulása lesz, ez nem következett be. Sőt, az Európai Unió Föld-megfigyelő programja, a Copernicus adatai alapján mára bizonyossá vált, hogy a kontinensen tavaly volt a legmelegebb év, mióta mérni tudjuk a hőmérsékletet, és…
Átírja a geopolitikát az olvadó föld
Az oroszországi mezőgazdaság kihívásai olykor jelentős világpolitikai változásokat okoztak az elmúlt évtizedben. Egy különösen sanyarú szezon például szerepet játszott a közelmúlt egyik legjelentősebb politikai mozgalmának, az Arab tavasznak a kitörésében. A permafroszt olvadása és az orosz hatalmi álom.
Az olvadó Szibéria egyre érdekesebb meglepetésekkel szolgál
Nemcsak a csontjai, de szervei, köztük az orra is viszonylag épen megmaradt annak a barlangi medvének, amely mintegy 39 ezer évvel ezelőtt pusztulhatott el. A Jakutszki Egyetem munkatársai szerint óriási jelentősége van a most feltárt maradványnak.
A tavalyi év is hőség dobogós volt
A tavalyi volt a három legmelegebb év egyike az időjárási feljegyzések szerint, amely gleccserek olvadásával, tengerszint-emelkedéssel, rengeteg bozóttűzzel, hőhullámokkal és szárazságokkal járt.
Őrizetben a hatalmas szibériai olajszennyezés feltételezett felelősei
Őrizetbe vették annak a norilszki hőerőműnek a három felsővezetőjét, amelynek egyik tartályából május 29-én több mint 21 ezer tonna dízelolaj folyt ki. Az olajtartályt 2018-ban meg kellett volna javítani, de használták azóta is. A balesetben része lehetett a globális felmelegedésnek is.