Hírek
A megnövekedett áru- és személyforgalom miatt minden eddiginél nagyobb számban jelennek meg hazánkban is idegenhonos (invazív) állatfajok, amelyek ráadásul a melegedő klíma miatt nagyobb eséllyel telepednek meg, mint évtizedekkel ezelőtt. A hazai faunára kifejtett hatásuk még ismeretlen.
Hírek
A világ legfalánkabb és legkártékonyabb betelepített ragadozói a házimacskák, s köztük is azok, amelyek nem kizárólag a lakásban vagy a házban élnek, hanem a kertben, a környéken szabadon vadászhatnak – mielőtt visszakérezkednének.
Hírek
A macskafélék családjába tartozó gepárd ragadozó állat, amely lopakodás és falkában vadászat helyett a kivételes sebességét használja ki. A leggyorsabb szárazföldi emlős, rövid távon – vagyis amikor elejti a zsákmányát – akár óránként 110-120 kilométeres sebességre is képes. Az éghajlatváltozás harcokat indíthat el a ragadozók között.
Hírek
A tudósok már sokféle módon kiszámolták, hogyan használja – környezetvédők szerint kizsákmányolja – a Föld erőforrásait az ember. Ezt mérték már károsanyag kibocsátásban, meghódított földterületben, elpusztított erdőben, kitermelt nyersanyagban, vagy ezek összesítéseként ökológiai lábnyomban. A Nature magazinban most megjelent tanulmány egy sajátos szempontot vesz figyelembe, és megállapítja azt, amin senki nem csodálkozhat: hozzánk hasonló ragadozót… Tovább »
Hírek
Az USA-ban 1980 óta 9 halálos pumatámadást jegyeztek fel, Indiában 2015-2018 között évente átlagosan 34 emberrel végeztek a tigrisek. Egy friss tanulmány szerint 1950 – 2019 között világszerte 12 nagymacska-, farkas- és medveféle 5440 esetét regisztrálták, amelyek harmada végződött emberi halállal.
Hírek
David Attenborough brit természettudósról és műsorvezetőről nevezték el annak az 560 millió éves élőlénynek a kövületét, amelyről a kutatók úgy vélik, hogy az első ragadozó állat lehetett.
Hírek
A macskabarátok felháborodását váltotta ki Lengyelországban, hogy a Lengyel Tudományos Akadémia Természetvédelmi Intézete az idegen, invazív fajok közé sorolta a házi macskát – mondván kárt okoznak a madarak és más vadon élő fajok populációiban.
Hírek
A kihalás szélére sodródott egy ausztrál sziget őshonos erszényesfaja az elvadult macskák és az élőhelyüket pusztító bozóttüzek miatt – figyelmeztetett egy új tanulmány.
Hírek
Egy új vizsgálat alapján a vadon élő macskák és rókák évente 2,6 milliárd állatot pusztítanak el Ausztráliában. A megölt állatok között 1,43 milliárd emlős, 697 millió hüllő és 510 millió madár van. A kutatók úgy vélik, alaposabb ellenőrzésre van szükség, és jobban kell vigyázni Ausztrália őshonos fajaira.
Hírek
Érdekes lépésre készül az ausztrál Perth területén található egyik kisváros: kijárási korlátozást vezetnek be a macskákra. A kontinensen a háztartások negyedében összesen 3,8 millió házimacskát tartanak. Egy macska évente átlag 110 őshonos állattal – 40 hüllővel, 38 madárral és 32 emlőssel – végez.