Lehet, hogy hasonlóan érzik a fájdalmat a rovarok, mint mi

2022. július 9.

Hírek

Régóta próbál rájönni a tudomány, hogy vajon a rovarok éreznek-e fájdalmat, és ha igen, hogyan. Korábbi kutatások már kimutatták, hogy valószínűleg igen, érzékelik a fájdalmat, egy friss kutatás pedig most arra a következtetésre jutott, hogy valószínűleg hasonló módon, mint a gerincesek.

Szenvedélye a megtalálás: Rahmé Nikola rovarfotós

2021. július 7.

Hírek

Mai podcastunk vendégét anno nem vették fel fotósnak, ezért az ötvös szakmát tanulta ki. De miután óvodás kora óta rajongott a rovarokért, később nemcsak az arany és ezüst ékszereinek lettek témái, hanem a közben mikrofotóssá váló műremekeknek is – nem akármilyen szinten.

Bővülő lehetőségek a rovarok felhasználhatóságában

Kiadványok

Első alkalommal tartott Rovaripari konferenciát a Szent István Egyetem Élelmiszertudományi Kara a rovarok magyar piaci felhasználhatóságának módjairól február 23-án, Budapesten. A konferencia célja, hogy platformot nyújtson a magyarországi szakértők, ipari szereplők és érdeklődők számára az egyre nagyobb nemzetközi figyelmet kapó, rovarokat hasznosítani tudó agrárszegmensek megismerésére.

Magyarország Sesiidae faunája

Kiadványok

Magyarországon eddig önálló kiadvány az üvegszárnyú lepkékről (Sesiidae) másik nevükön a szitkárokról még nem jelent meg. Korábban csupán két könyvfejezet (Abafi-Aigner 1907, Issekutz 1955) foglalkozott a hazai fajok bemutatásával. Az Issekutz-féle faunafüzet (Magyarország Állatvilága sorozat) egészen napjainkig az egyetlen olyan munka volt, melyben határozókulcsok segítették a fajok azonosítását, de nélkülözött minden olyan habitusábrát, amely segítséget… Tovább »

Íme a fagyilkos jövevények

2017. december 10.

Hírek

Hazánkban az utóbbi 20 évben több idegenhonos rovarfaj jelent meg, mint az azt megelőző 110 évben. A jövevények leginkább tetvek, poloskák és kabócák. A rovarok rohamos, globális terjeszkedése elsősorban a folyamatosan bővülő világkereskedelemre vezethető vissza. De emellett az éghajlatváltozásnak is szerepe van az inváziós hatlábúak elterjedésében.

Rovarok billiói szelik a brit légteret

2016. december 25.

Hírek

Brit kutatók 10 évnyi munkával először mérték fel, hogy kb. hány milliárd költöző rovar szeli át az eget Dél-Anglia fölött évente. Szerintük 3,5 ezer milliárd bogár és lepke vonul át minden évben az emberek számára észrevétlenül, nagy magasságban Dél-Anglia fölött.

Átalakuló rovarvilág, terjeszkedő rágcsálók

2016. május 26.

Hírek

A települések terjeszkedésével és a népesség növekedésével egyre nagyobb területeket von el az emberiség a természettől. A fokozódó városiasodás összetett módon változtatja meg világunkat és a természeti környezetet. Átalakul a rovarvilág, egyre több rágcsálóval kell együtt élnünk, új, eddig nem látott betegségek, járványok üthetik fel a fejüket, és úgy tűnik, az emberi tevékenység hatásai a… Tovább »

Hét kertbarát rovar

2014. június 24.

Hírek

A legtöbben a kertbe betelepülő rovarokat némi ellenszenvvel fogadják, csúnyák, zümmögnek, pusztítják a termést, belemásznak a kint hagyott szörpöspohárba, és hasonló gazságokat követnek el, ráadásul annak ellenére, hogy viszonylag kevés ízeltlábú támad emberre, a többség a csípésektől, szúrásoktól is fél.

Végtelen sokféleség – a rovarok birodalma

2014. június 03. - 2014. július 31.

Helyszín: Szarvas, Anna-liget 1.

Programok

Bepillantást nyerhetünk a rovarok birodalmába. Felnőttek és gyerekek számára egyaránt sok érdekességet tartogat a „Végtelen sokféleség – a rovarok birodalma” című kiállítás, amely június 3-án nyílt meg a KMNPI Körösvölgyi Látogatóközpontjában. A tárlat anyaga a Magyar Természettudományi Múzeum tulajdonát képezi.  A rovarok nagyon régen, mintegy 360 millió évvel ezelőtt terjedtek el a Földön. A régi… Tovább »