Hírek
Az éghajlatváltozás kezelése egyre sürgetőbb feladatunk. A Greenpeace szerint Spanyolországban már most olyan súlyos következményei vannak a globális felmelegedésnek, hogy ha nem csökkentjük belátható időn belül a károsanyag-emissziót, az ország a következő 20 évben eléri a 2 ℃-os felmelegedést.
Hírek
Dől az atmoszférába az olajban és gázban gazdag Türkmenisztán területéről a metán, az a gáz, amely a közismerten veszélyes szén-dioxidnál sokkal hatékonyabban járul hozzá a globális klímaváltozást és felmelegedést okozó üvegházhatás fokozódásához. A jelenség több szempontból is bosszantó.
Hírek
Elfogadta a szigorítást az Európai Parlament, Magyarországnak 2030-ig két és félszer jobban kell teljesítenie a kibocsátás-csökkentésben. Ez annak a klímavédelmi csomagnak része, amely azt kívánja biztosítani, hogy az EU 2030-ra legalább 55 %-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsásson ki, mint 1990-ben.
Hírek
A természetvédők sürgetik, hogy Magyarország csatlakozzon a Globális Metánvállaláshoz és gyorsítsa fel a gázfüggőségünk csökkentését.
Hírek
Október 16 az Élelmezési világnap. Enni mindnyájunknak kell, jókat enni mindannyian szeretünk. Élelmiszer-fogyasztásunk meghatározó szerepet játszik egészségi állapotunkban, mezőgazdasági termelésünkkel pedig évezredek óta alakítjuk a tájat, ami körülvesz bennünket. Nem mindegy hát, hogy mit eszünk és élelmünket honnan szerezzük be.
Hírek
Jövő évtől tilos lesz Franciaországban termékeket “szén-dioxid-semlegesként” hirdetni anélkül, hogy ezt bizonyítani tudná a gyártója. Jól menő szlogen a klímavédelem, viszont a cégek a környezetvédelmi protokolljukat nem tudják sok esetben igazolni.
Hírek
Megközelítette a koronavírus-járvány előtti szintet az Európai Unióban az üvegházhatású gázok kibocsátása 2021 harmadik negyedévében – közölte az unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A növekedés nagyrészt a gazdasági fellendülés hatásának tudható be.
Hírek
Emmanuel Macron kormánya a gázolaj adóját emelte, de a repülésén nem változtatott – progresszív zöld-adózás lehet a megoldás. Az üvegházhatású gázok kibocsátásával kapcsolatos társadalmi igazságtalanságokra hívja fel a figyelmet a Guardian legújabb írása.
Hírek
Az átlagos férfiétrend 41 %-kal vezet több széndioxid kibocsátáshoz, ami jórészt a nagyobb húsfogyasztás és a több alkohol számlájára írható. A nyugati országokban a vegetáriánus étrend nagyjából harmadával olcsóbb, mint az átlagos étrend, ami cáfolja, hogy a növényi étrend a kiváltságos középosztály privilégiuma.
Hírek
Ausztráliában a legnagyobb az egy főre eső, szénerőműből származó üvegházhatású gázkibocsátás, majdnem kétszer annyi, mint Kínában. A Scott Morrison vezette ausztrál kormány nem csatlakozott azon országok csoportjához, amelyek vállalták, hogy leállítják a széntüzelést 2030-ra.