Életbevágó, de nem beszélünk róla: a metánkibocsátás

2025. március 6.

Hírek

Az elmúlt évtizedekben rohamosan nőtt a metánkibocsátás, erre hívja fel a figyelmet az Európai Környezetvédelmi Ügynökség friss tanulmánya. A metán a globális felmelegedés és a légszennyezés egyik fő okozója, de ennek ellenére kevesen tudnak a témáról. A Levegő Munkacsoport ezért szakértők széles körű bevonásával konkrét javaslatokat dolgoz ki a hazai metánkibocsátás csökkentésére.

Kibocsátóból elnyelő: a helyreállított árterek szerepe a klímavédelemben

2025. március 4.

Hírek

A Tisza egykori árterein végzett, nemzetközi szinten is hiánypótló, hazánkban egyedülálló kutatás bizonyítja, hogy a helyreállított árterek képesek hozzájárulni a klímaváltozás elleni küzdelemhez. A bőrünkön érezhető aszályos időszakok erősödése és az alföldi táj már-már kritikus méreteket öltő szárazodása azonnali és hosszú távú megoldásokért kiált. A WWF friss kutatása szerint ilyen megoldás lehet az ártereink helyreállítása,… Tovább »

A metánkibocsátás csökkentése a kulcs az éghajlatváltozás lassításához

2025. február 12.

Hírek

A metán nyolcvanszor erősebben melegíti a légkört, mint a szén-dioxid, de sokkal rövidebb idő alatt el is tűnik. Ha jelentősen kevesebb metánt bocsátanánk ki, akkor gyorsabban és hatékonyabban fékezhetnénk az éghajlat változását, hogy elkerüljük az emberiség számára katasztrofális következményeket.

Íme Hilda, a klímavédő zöld marha, aki kevesebbet fog szellenteni

2025. január 4.

Hírek

Hilda génjeit úgy módosították, hogy megakadályozzák a káros üvegházhatású gázok kibocsátását böfögéskor és szellentéskor. A szarvasmarhák metánkibocsátása jelenleg az összes légszennyezés 5%-át teszi ki, ezért az állomány egyre nagyobb hatást gyakorol a globális klímaviszonyokra.

A globális felmelegedés felfedezése -korai elméletek az üvegházhatásról

2024. december 4.

Hírek

Az 1960-as években még egy közeledő új jégkorszak veszélyeit rebesgették, ám egy évtizeddel később felfedezték, egész pontosan újra felfedezték a globális felmelegedést. Ugyanis báró Jean-Baptiste Joseph, Fourier (1768-1830) francia fizikus már a 19. század elején feltette a kérdést, hogy min alapul a Föld hőmérséklete.

Csökkent az üvegházgáz-kibocsátás az EU-ban

2024. november 3.

Hírek

Az Európai Unió nettó üvegházgáz-kibocsátása 8,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest, mert jelentősen nőtt a megújuló energia használata. Ez derül ki az Európai Bizottság éghajlat-politikáról szóló éves jelentéséből.

Íme a nagy brüsszeli döntés, ami megmentheti az európai nap- és szélerőmű gyártókat

2024. május 31.

Hírek

Elfogadták május 27-én az uniós tagállamok a zöld átállás egyik kulcsfontosságú rendeletét, amely megmentheti az európai nap- és szélerőmű gyártókat, hiszen fontos támogatási keretet jelent az ilyen gyártókapacitások megmaradása, illetve kiépülése számára. A cél az, hogy 2030-ra az EU saját maga állítsa elő a tiszta technológiás berendezések 40%-át, ezzel erősítve az európai ipart az amerikai… Tovább »

Lassuló dinamika, széthúzódó mezőny: hogy is áll a globális CO2-emisszió?

2024. április 6.

Hírek

Noha tavaly a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss jelentése szerint újabb történelmi csúcsra kapaszkodott a globális széndioxid-kibocsátás, az előző évhez viszonyított 1,1 százalékos növekedésben lassulás tapasztalható: a 2022-es emissziós érték még 1,3 százalékkal haladta meg 2021-es szintet.