Hirdetés

10 évnyi tárgyalásokat követően történelmi megállapodást kötöttek az ENSZ tagállamai: 2030-ig a nyílt tengerek 30 %-át védelem alá helyezik. A megállapodás szerint az új védett területeken korlátozzák a halászat mértékét, a hajózási útvonalakat és a feltárási tevékenységeket, például a mélytengeri bányászatot.

A megállapodást március 4-én este, 38 órás tárgyalás után kötötték meg az ENSZ New York-i központjában. A tárgyalások évekig húzódtak a finanszírozásról és a halászati ​​jogokról szóló nézeteltérések miatt – írta a BBC.

Az óceánok védelméről szóló utolsó nemzetközi megállapodást 40 éve, 1982-ben írták alá. Létrehozták a nyílt tengernek nevezett területet – olyan nemzetközi vizeket, ahol minden országnak joga van halászni, hajózni és kutatást végezni, de ezeknek a vizeknek csak 1,2 százaléka esett védelem alá, miközben a tengeri élőlényeket az éghajlatváltozás, a túlhalászás és a hajóforgalom veszélyezteti. Egy friss tanulmány szerint a tengeri fajok csaknem 10 százalékát a kihalás veszélyezteti.

A mostani megállapodás értelmében a létrehozott új védett területeken korlátozzák a halászat mértékét, a hajózási útvonalakat és a feltárási tevékenységeket, például a mélytengeri bányászatot. A környezetvédelmi csoportok ugyanis aggódnak amiatt, hogy a bányászat és vele járó tevékenységek megzavarhatják az állatok szaporodási helyeit, zajszennyezést okozhatnak, és mérgező hatással lehetnek a tengeri élővilágra.

A történelmi ENSZ-megállapodás ugyanakkor csak akkor lesz valóban történelmi, ha a tagállamok is ratifikálják, ráadásul számos nemzetközi testületet is fel kell még állítani, hogy érvényre is tudják juttatni az egyezményt.

Röviddel a szombati New York-i áttörés előtt az óceánokról szóló panamai nemzetközi konferencia résztvevői – köztük az Egyesült Államok és az Európai Unió – megegyeztek arról, hogy csaknem 20 milliárd dollárral támogatják a tengerek védelmét. Csak az amerikai kormány 77 projektre mintegy hatmilliárd dollárt ajánlott fel.

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás