A nyolc éve történt fukusimai atomkatasztrófa kármentesítését bírálják helyi lakosok és szakértők. A Greenpeace szerint nem kapnak elegendő védelmet azok, akik a radioaktív szennyezés felszámolásán dolgoznak. Erre az ENSZ is figyelmeztette 2018-ban a japán kormányt.
A Greenpeace németországi nukleáris szakembere, Shaun Burnie állítja, hogy "egyes területeken, ahol a szennyezésmentesítés folyik, olyan magas a radioaktív sugárzás szintje, hogy az egy atomlétesítményen belül vészhelyzetnek számítana".
A japán kormány a fukusimai atomerőmű környékén egyes területeken visszavonta a kiürítési rendeleteket. Többen vissza is költöztek már régi otthonukba, de több szakértő és helyi lakos hangoztatja, hogy a szennyezésmentesítés nem volt kellően hatékony. A bírálók szerint a sietséget az okozza, hogy a kormány a 2020-as tokiói nyári olimpiáig az összes kiürítési rendeletet vissza akarja vonni.
A sérült és hosszú időn át erősen radioaktív reaktorok lebontása 40 évig is eltarthat. Jelenleg egymillió tonna szennyezett víz tisztítása és tárolása is gondot okoz.