A szennyezett levegő több ember haláláért felelős, mint az alkohol, a túl sok só vagy éppen a veseelégtelenség, a gyilkos tényezők listáján a 6. helyen áll. Ebből a szempontból kifejezetten aggasztó, hogy a MIT kutatása szerint a klímaváltozás hatására nehezebben tisztul majd ki a városok levegője. Mindeközben Trumpék azt vizsgálják, nemzetbiztonsági kockázat-e a klímaváltozás
Az ok a magas légköri időjárási rendszerek megváltozása. A mérsékelt égövi ciklonokat a sarkvidéki hideg és a trópusi meleg levegő találkozása, keveredése tartja mozgásban. Így születnek azok az időjárási frontok, amelyek csapadékot hoznak, és szelük kisöpri a városok szennyezett levegőjét. Csakhogy a sarkvidékek a világ átlagánál kétszer gyorsabban melegszenek, így csökken a hőmérséklet-különbség, ennek nyomán pedig gyengébbek lesznek a ciklonok. A Massachusettsi Műszaki Főiskola (MIT) tanulmánya az amerikai hatásokra koncentrál, de jelentős részben Európában is ugyanez várható, illetve már történik is.
A G7 gazdasági hírportál szerint a kutatók 1979-re visszamenőleg vizsgálták a hőmérsékleti és csapadékadatokat, és arra jutottak, hogy a nyári hónapokban 6 százalékkal kevesebb energia áll a mérsékelt égövi ciklonok rendelkezésére. Ez a mérték a klímamodellek alapján várt értéktartomány felső részéhez esik közel.
Az időjárási frontok gyengülésének, ritkábbá válásának hatásai közé tartozik, hogy várhatóan hosszabbak lesznek a hőhullámok. További kedvezőtlen változás, hogy a megmaradó energiának viszont a korábbinál nagyobb része csapódik le extrém erejű viharokban. A kutatás vezetője azt mondta a Bloombergnek, hogy a zivatarok rendelkezésére álló energiamennyiség 13 százalékkal nő, ami a levegőben lévő nagyobb páratartalommal párosulva rövid, nagyon intenzív égszakadásokat okozhat. Ez nem csak elmélet, az elmúlt években Magyarországon is többször előfordult, hogy egy-egy kisebb területen pár óra alatt annyi eső esett, mint normális esetben több hét alatt.
Mindeközben Trumpék azt vizsgálják, nemzetbiztonsági kockázat-e a klímaváltozás
Várhatóan egy tizenkét tagú testület fogja vizsgálni a klímaváltozás nemzetbiztonsági kockázatait az Egyesült Államokban – írta meg az MTI. Egyenlőre még csak az elnöki rendelt vázlata van kész a klímabizottság létrehozásáról, de már most feltételezhető, hogy William Happer, a Fehér Ház fizikus végzettségű tanácsadója is tagja lesz. Happer közismerten szkeptikus a klímaváltozással kapcsolatban. Tudományos körökben nagy visszhangja volt, mikor többször is kijelentette, hogy az üvegházhatással járó széndioxid-kibocsátás nem káros, hanem kifejezetten hasznos az emberiség számára.
Az amerikai törvényhozók 2017-ban már rögzítették, hogy a klímaváltozás közvetlen fenyegetést jelent az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, valamint befolyásolja a világ azon térségeinek stabilitását is, ahol az Egyesült Államok hadserege jelen van és ahol a jövendő konfliktusok stratégiai következményekkel járnak.
Ez a törvény, amit egyébként Donald Trump aláírt, előírja, hogy a védelmi minisztérium évente készítse jelentést a klímaváltozás hatásairól. A Pentagon januárban hozta nyilvánosságra az első ilyen jelentést, ami többek között azt állapította meg, hogy egyre gyakoribbak az áradások, szárazságok és tűzvészek, melyek a klímaváltozással állnak összefüggésben.
A jelentés ellenére Donald Trump továbbra sem hiszi, hogy a klímaváltozás káros hatással lenne az Egyesült Államokra. Szerinte az ezzel kapcsolatos jelentéseknek nincs független ellenőrzése és egyáltalán nem adnak tere az ellentétes álláspontnak. Lásd még >>>