Hirdetés
Forrás: telex.hu

A napokban több hírportálon és Facebook-csoportban felröppent a hír, hogy a Mátrában néhány ponton, köztük a Sás-tó környékén is viperát láttak, illetve kutyák pusztultak el viperamarás következtében. Mielőtt hosszas magyarázatba kezdenék, leszögezem: a Mátrában nincs és nem is volt vipera” – írja posztjában a gyöngyösi Mátra Múzeum főmuzeológusa, az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának elnöke, Babocsay Gergely.

Babocsay Gergely posztjában leszögezi, hogy Magyarországon két viperafaj él: a rákosi vipera és a keresztes vipera (Vipera berus). A rákosi vipera csak a Duna-Tisza közén a Kiskunságban, valamint a Kisalföldön, a Hanságban, síkvidéken fordul elő. Szigorúan őrzött élőhelyeiket szinte soha nem látogatják kirándulók. Mérge nem túl erős, marása életveszélyt sem embernél, sem kutyánál általában nem okoz, de orvosi megfigyelést igényel. Ettől a fajtól marást csak a velük foglalkozó kutatók szoktak néha elszenvedni.

Babocsay Gergely közlése szerint a Mátrában azonban él 4 másik kígyófaj: az igen gyakori és másfél méteresre is megnövő erdei sikló, a ritkábban látható, és néha valóban a viperákra emlékeztető küllemű rézsikló, valamint két vízi sikló, a vízisikló és a kockás sikló, azonban mind a négy sikló ártalmatlan, emberre, háziállatra nézve teljesen veszélytelen.

Nyitókép: illusztráció – rákosi vipera portré  fotó: Halpern Bálint

hirdetés
hirdetés

Bambulás helyett tájékoztottság. Iratkozz fel hírlevelünkre!

Feliratkozás